Uviedol to poslanec Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška v odpovedi na otázku, či sa stotožňuje s názormi časti historikov, podľa ktorých bolo SNP protištátnym aktom.
"Slovenský národ ukázal, že má sklony k tomu, aby podporil iné spôsoby vládnutia, ľudia sa napriek presile nemeckej armády dokázali tomuto režimu postaviť," povedal poslanec, ktorý si 63. výročie SNP pripomenul na slávnostnom kladení vencov v Bratislave.
Paška dodal, že kým bývalý československý prezident Eduard Beneš bojoval proti fašizmu z exilu, Slováci sa voči nemu postavili so zbraňou v ruke, čo im po vojne dalo silnejší mandát na vyjednávanie.
Poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák sa podľa vlastných slov osláv SNP zúčastňuje každoročne. "Nedomnievam sa, že vystúpenie niekoľkých desiatok tisíc ľudí v SNP sa dá považovať len za nejakú rebéliu. Jednoduchý odkaz - ktorý bude platiť pre všetky generácie a je jedno, či to bude teraz, alebo sto rokov - je, že to bol boj proti útlaku a totalite," dodal. Podľa Petráka sa nedá spochybniť, že ide o významný míľnik v histórii Slovenska a ako taký si ho treba pripomínať.
Na kladenie vencov v Bratislave prišli približne tri stovky ľudí, vrátane niekoľkých poslancov Národnej rady, petržalského starostu Milana Ftáčnika, zástupcov armády, štátnej správy, samosprávy a členov zväzu protifašistických bojovníkov.