Súčasťou dnešných osláv 63. výročia SNP v Banskej Bystrici bolo aj slávnostné odhalenie pamätnej tabule veliteľovi hurbanovských vojsk v Slovenskom povstaní 1848 - 1849 kapitánovi Samuelovi Dobroslavovi Štefanovičovi. Tabuľu, ktorú je umiestnená na priečelí budovy Stredoslovenskej galérie na Námestí Štefana Moysesa, odhalil slovenský prezident Ivan Gašparovič. Na slávnostnom akte sa zúčastnili aj predseda Národnej rady SR Pavol Paška, predseda vlády SR Robert Fico, primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor a ďalší účastníci osláv SNP.
Pripomienka 185. výročia narodenia Samuela Štefanoviča, banskobystrického rodáka, je zároveň príspevkom k prebiehajúcemu roku Jozefa Miloslava Hurbana. Inštalovať mramorovú pamätnú tabuľu Štefanovičovi navrhol spisovateľ Drahoslav Machala, jej zhotovenie sponzorsky podporila Slovenská pošta. Machala pripomenul, že Slovenské povstanie z rokov 1848 a 1849 malo o takmer sto rokov neskôr silný inšpiratívny vplyv na SNP, preto bolo opodstatnené začleniť odhalenie pamätnej tabule kapitánovi Hurbanových dobrovoľníkov do osláv SNP.
Pri pamätníku umučených si Trenčania uctili pamiatku SNP
Pri pamätníku 69 zavraždených bojovníkov proti fašizmu v trenčianskom lesoparku Brezina si v utorok podvečer uctili Trenčania 63. výročie Slovenského národného povstania.
Jedným z najzákladnejších práv človeka je byť slobodný. Charakteristikou jednej z najtragickejších udalostí v dejinách ľudstva 2. svetovej vojny je skutočnosť, že si slobodu museli ľudia vybojovať a brániť so zbraňou v ruke, povedal pre TASR primátor Trenčína Branislav Celler. Zhodnotil SNP ako historickú udalosť, kedy Slovensko povstalo proti nacizmu a prihlásilo sa k myšlienke demokratického sveta.
V boji a utrpení sa rodila naša sloboda. Odkazom SNP pre dnešnú generáciu je táto sloboda a mier. Počas povstania bojovali na našom území príslušníci tridsiatich národov na základe rovnosti. Vtedy sa zrodila myšlienka mierovej spolupráce medzi národmi, tlmočil odkaz SNP Pavol Liška, podpredseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.
Na pietnom akte s položením vencov k pamätníku sa zúčastnili predstavitelia samosprávy, účastníci protifašistického odboja, členovia Ozbrojených síl Slovenskej republiky, zástupcovia veľvyslanectiev Ruskej federácie, Bieloruska, Českej republiky, predstavitelia politických strán, spoločenských organizácií a občania.
V Pohronskom Bukovci sprístupnili bunkre obávaného Jegorovovho oddielu
Zrekonštruované bunkre partizánskej základne Matúšová, v ktorej počas zimy 1944 až 1945 sídlil povestný Jegorovov oddiel, dnes sprístupnili v Pohronskom Bukovci v okrese Banská Bystrica.
Dva bunkre umiestnené na autentickom mieste v masíve Prašivej obnovili vďaka iniciatíve obyvateľov obce, štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky a Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB).
O základni a osude jej obyvateľov vypovedajú informačné tabule trvalo rozmiestnené v Bukoveckej doline. Vzhľadom na osobitosť Matúšovej zaradí podnik Lesy SR túto lesnú lokalitu medzi významné lesnícke miesta.
Otvorenie bunkrov bolo súčasťou spomienkových osláv SNP.
Večerné oslavy výročia SNP vo Zvolene boli v réžii SDKÚ-DS
Country, ale predovšetkým rocková hudba aj v podaní hviezd zo Superstar tvorili kulisu dnešných osláv 63. výročia Slovenského národného povstania (SNP), ktoré sa konali večer na Námestí SNP vo Zvolene. Na rozdiel od poludňajšej pietnej pripomienky SNP v Banskej Bystrici, ktorá sa konala pod taktovkou vlády SR a parlamentu, boli zvolenské oslavy v réžii SDKÚ-DS.
Demokratická a kresťanská únia prevzala organizovanie osláv SNP vo Zvolene tento rok po Demokratickej strane (DS), ktorej zrod sa viaže práve k Povstaniu. DS začala vo Zvolene organizovať veľké koncerty k výročiam SNP pred siedmimi rokmi, no od roku 2005, po zlúčení s SDKÚ, sa dva roky podujatie nekonalo.
Na oslavách sa zúčastnilo približne tisíc ľudí. Na pozvanie bývalého šéfa slovenskej diplomacie Eduarda Kukana boli prítomní aj niekoľkí zahraniční veľvyslanci na Slovensku. Svoj povstalecký príbeh vyrozprávali prítomným aj dvaja takmer deväťdesiatroční priami účastníci SNP.
Autor: mš

Beata
Balogová
