BRATISLAVA 29. augusta (SITA) - Až do 30. septembra prebieha v Zemplínskom múzeu v Michalovciach výstava Prírodné hodnoty chránených vtáčích území Senné a Medzibodrožie. Na šestnástich banneroch oboznamuje návštevníka s jedinečnými zástupcami fauny a flóry na týchto územiach. Výstavu pripravila SOS/BirdLife Slovensko v spolupráci so Zemplínskym múzeom v Michalovciach a Štátnou ochranou prírody SR. Agentúru SITA o tom informoval Jan Gugh z SOS/BirdLife.
Chránené vtáčie územie Senné sa nachádza na Východoslovenskej nížine. Jedinečnosť tomuto územiu určite dodáva výskyt až 150 druhov vodného a pri vode žijúceho vtáctva. V minulosti bolo územie často zaplavované, dnes je tu sústava rybníkov, jeden z nich vyhlásili aj za národnú prírodnú rezerváciu. Na Sennom sa nachádza jediné hniezdisko lyžičiarov bielych v rámci Slovenska, jedno z najvýznamnejších hniezdisk volavky bielej, beluše malej, chavkoša nočného, volavky purpurovej a významná migračná zastávka tisícov bojovníkov bahenných a iných druhov bahniakov.
Chránené vtáčie územie Medzibodrožie sa nachádza v juhovýchodnej časti Slovenska. Osou územia je rieka Latorica. Územie CHVÚ Medzibodrožie je charakteristické rôznymi druhmi biotopov, ktoré tvoria vodné toky spolu so sústavou mŕtvych ramien, kanálov. Na území sa tiež nachádzajú lúčne a pasienkové spoločenstvá s močiarmi, jedinečné sú aj lužné lesy, pieskové duny a suchomilné biotopy. Zachovalé lužné lesy predstavujú významný hniezdny biotop napríklad pre bociana čierneho a orliaka morského. Na lúkach a pasienkoch sa vyskytuje kaňa popolavá a chrapkáč poľný. Charakteristickým hniezdičom pieskových dún je včelárik zlatý.
Výstavu Prírodné hodnoty chránených vtáčích území Senné a Medzibodrožie navštívilo už okolo štyritisíc návštevníkov. Po Zemplínskom múzeu v Michalovciach ju v nasledujúcich mesiacoch bude možné uvidieť v múzeu v Kráľovskom Chlmci.