Parlament bude rozhodovať o osude Viery Tomanovej v kresle ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny v utorok 4. septembra na mimoriadnej schôdzi. Predseda Národnej rady SR (NR SR) Pavol Paška zvolal 12. schôdzu na žiadosť 46 opozičných poslancov. Poslanci sa budú venovať jedinému programu schôdze - návrhu na vyslovenie nedôvery šéfke rezortu práce. Agentúru SITA informoval Paškov hovorca Jozef Plško.
Opozícia dnes podala do parlamentnej podateľne návrh na odvolanie Tomanovej.
Koaličné strany podporia zotrvanie ministerky Tomanovej vo funkcii
Koaličné strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD), Slovenská národná strana (SNS) aj Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) dôverujú ministerke práce, sociálnych vecí a rodiny Viere Tomanovej. Preto návrh na jej odvolanie 4. septembra nepodporia.
"Slovenská národná strana v žiadnom prípade nepodporí odvolanie pani ministerky, ja osobne si ju veľmi vážim, aj po odbornej stránke, a poslanci SNS budú hlasovať za jej zotrvanie vo funkcii," uviedol pre TASR predseda SNS Ján Slota.
Rovnako vyjadrí podporu Viere Tomanovej aj ĽS-HZDS.
"ĽS-HZDS podporí pani ministerku a bude proti jej odvolaniu," uviedol podpredseda strany Milan Urbáni.
Strana Smer-SD považuje opozičný návrh na odvolanie ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej za výsledok nátlaku médií. "Predstavitelia SDKÚ, KDH a SMK len poslušne realizujú to, k čomu ich už niekoľko týždňov vyzývajú médiá.
Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze je ich ústavným právom. Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová má dôveru strany SMER sociálna demokracia," uviedla pre TASR hovorkyňa strany Katarína Kližanová Rýsová.
Podľa Sabolovej ministerka zlyhala
Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová tvrdí, že ministerka na svojom poste zlyhala. "Ide o morálne zlyhanie pani ministerky, ale hlavne o odborné zlyhanie a za vytváranie priestoru v jej rezorte na klientelizmus pre jej blízkych ľudí, za nekompetentnosť a neodbornosť," povedala pred novinármi Sabolová.
Podľa poslanca za SDKÚ-DS Jozefa Mikuša opozícia musela navrhnúť ministerkino odvolanie, pretože Tomanovej návrhy zneisťujú občanov. "Ide proti občanom Slovenska," uviedol Mikuš s tým, že ak sa koaličné strany dohodnú, že návrh nepodporia, tak opozícia nemá šancu uspieť. Podľa neho opozícia ešte nerokovala s koaličnými poslancami o podpore návrhu. "Ukáže sa na schôdzi," dodal Mikuš.
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos súhlasí s tým, že parlamentná matematika je neúprosná. Za povinnosť opozície však považuje, aby reagovala na konanie ministerky. Podľa neho ministerka robí nesystémové a neodborné opatrenia. "Musíme upriamiť pozornosť, že to, čo sa robí teraz na Slovensku, je nebezpečné pre ďalšie generácie, nemôžeme v takomto tempe pokračovať," podotkol Bárdos. Sabolová si tiež myslí, že nie je zbytočné podávať takýto návrh. Opozícia podľa nej nemôže zostať ľahostajná v prípade takýchto tém, ktoré rezonujú v spoločnosti.
Podľa Sabolovej na mimoriadnu parlamentnú schôdzu prídu všetci opoziční poslanci z SDKÚ-DS, KDH a SMK. Predseda parlamentu Pavol Paška musí zvolať mimoriadnu schôdzu do siedmich dní od podania návrhu. Schôdza by mala byť 4. alebo 5. septembra, uzavrela Sabolová.
Odvolanie Jahnátka bolo neúspešné
Tomanová plánuje obmedziť sporenie na penzie v takzvanom druhom dôchodkovom pilieri. V rámci neho si vyše 1,5 milióna ľudí časť svojich povinných odvodov odkladá na súkromné účty, ktoré spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Jej návrh už vláda schválila, pred vstupom do platnosti s ním ešte musí súhlasiť Národná rada a podpísať prezident.
Podľa opozičných strán návrhy ministerstva práce pod vedením Tomanovej ohrozujú udržateľnosť verejných financií a zároveň aj prijatie eura. Slovensko plánuje zaviesť jednotnú európsku menu od januára 2009.
Členka vlády premiéra Roberta Fica podľa trojice pravicových strán tiež nehospodárne nakladala s peniazmi, keď si objednala údajne nepotrebnú bezpečnostnú prehliadku kancelárií ministerstva alebo vyslala svoje služobné auto do zahraničia, napriek tomu, že mohla využiť vozidlo ambasády. Pripomenuli aj podozrenia z korupcie, keď ministerstvo pod jej vedením odsúhlasilo 1,5-miliónovú dotáciu neziskovej organizácii Centrum privátnych sociálnych služieb Privilégium, v ktorej Tomanová pred nástupom na ministerstvo pracovala. Privilégium dostalo dotácie napriek tomu, že malo dlhy na odvodoch i daniach. Tomanová však neskôr rozhodla, že nezisková organizácia musí finančnú podporu vrátiť.
Súčasná opozícia sa zatiaľ v parlamente neúspešne pokúsila odvolať jedného člena Ficovej vlády - ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka za jeho výroky o korupcii v zbrojárstve. SDKÚ-DS, SMK a KDH majú v parlamente spoločne iba 65 z celkom 150 mandátov. Na odvolanie ministra je potrebných aspoň 76 hlasov.
Autor: zh

Beata
Balogová
