Bratislava 30. augusta (TASR) - Česť niesť pečať, ako jeden zo štátnych symbolov pri podpise Ústavy Slovenskej republiky (SR), dostal 3. septembra 1992 Milan Ftáčnik, ktorý bol vtedy predseda poslaneckého klubu Strany demokratickej ľavice. "V tej chvíli som mal pocit, že robíme niečo mimoriadne. Myslím, že všetci sme cítili, že je to historická chvíľa," povedal TASR s dodatkom, že na znení ústavy sa 1. septembra 1992 zhodlo 114 zo 150 zákonodarcov.
Samotnú ústavu niesol Jozef Prokeš zo Slovenskej národnej strany (SNS), zástavu Marián Andel a štátny znak Vladimír Bajan. Ústavu podpisoval Vladimír Mečiar ako predseda vlády SR a Ivan Gašparovič, ktorý bol predsedom Slovenskej národnej rady.
Proces prípravy textu ústavy bol podľa Ftáčnika komplikovaný, jeho základ vypracovala skupina právnikov, v ktorej bol Milan Čič a Ľubomír Fogaš, bolo však veľké množstvo pozmeňovacích návrhov a jednotlivé poslanecké skupiny pripravovali aj vlastné verzie ústavy. "Často boli skôr pokusom ukázať, že ústava sa dá napísať aj inak. Podľa mňa mali skôr politický charakter, nesmerovali k tomu, aby vylepšili základný text," vysvetlil Ftáčnik. Dodal, že skutočnosť, že sa napokon našla veľká väčšina parlamentu, ktorá ústavu schválila, je znakom schopnosti Slovákov postaviť základ právnej existencie samostatnej Slovenskej republiky. Pritom časť kompromisov, ktoré boli v tomto období prijaté, súvisela podľa Ftáčnika so snahou neurobiť jednostranný krok voči republike českej. "V tom čase sme ešte boli súčasťou spoločného celku a vtedy ešte úplne nebolo jasné, že to pôjde cestou samostatnosti," pokračoval.