SME

Prokeš: Mnohí, ktorí predložili návrh ústavy, nechceli prijatie žiadneho textu

"Je smutné, že mnohí, ktorí sa vtedy bili do pŕs s tým, že chcú samostatnosť a predkladali návrhy, to robili len preto, aby sa nemuseli pridať už k tým predloženým. Vo väčšine prípadov to bol zámer, aby sa nemohol prijať žiadny text," pripomenul Jozef Pro

Jozef ProkešJozef Prokeš (Zdroj: SITA)

Bratislava 30. augusta (TASR) - Prvé predstavy a návrhy Ústavy Slovenskej republiky (SR) sa objavili v roku 1991 a boli aj predložené do Slovenskej národnej rady (SNR). "Je smutné, že mnohí, ktorí sa vtedy bili do pŕs s tým, že chcú samostatnosť a predkladali návrhy, to robili len preto, aby sa nemuseli pridať už k tým predloženým. Vo väčšine prípadov to bol zámer, aby sa nemohol prijať žiadny text," pripomenul v rozhovore pre TASR Jozef Prokeš, ktorý bol v čase rokovania o základnom zákone štátu podpredsedom SNR a predsedom Slovenskej národnej strany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej pokračoval, po parlamentných voľbách v júli 1992 sa vytvorila taká politická situácia, ktorá dávala viac za pravdu tým, ktorí boli za osamostatnenie SR. Vyústilo to do prijatia Deklarácie SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky a následne bola prijatá Ústava SR, ktorá už predpokladala vznik samostatného štátu. "Treba otvorene povedať, že nešlo o nejaký násilný krok. Jednoducho česká politická reprezentácia bola ochotná akceptovať to, že pokiaľ má existovať spoločný štát, tak nemôže ísť o delegáciu právomoci z hora dole ale naopak," vysvetlil Prokeš.

Dodal, že pod prvotný text ústavy sa v značnej miere podpísali Vladimír Mečiar, Ľubomír Fogaš a Milan Sečánsky. Ten sa ešte dolaďoval v pracovných skupinách. "Usilovali sme sa, aby boli texty čo najjednoznačnejšie. V konečnom dôsledku sa ukázalo, že napriek tomu Ústavný súd v niektorých prípadoch vysvetlil jednotlivé články úplne inak, než sme to predpokladali vtedy, keď sme ich formulovali." Poukázal na to, že pri najlepšej snahe naformulovať isté veci explicitne, v oblasti legislatívy je táto jednoznačnosť vždy spochybniteľná.

SkryťVypnúť reklamu

Prokeš viedol rokovanie slovenského zákonodarného zboru až do záverečného hlasovania o Ústave SR 1. septembra 1992 a bol zodpovedný aj za prípravu celého aktu jej slávnostného podpísania o dva dni na to vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom a predsedom parlamentu Ivanom Gašparovičom. Hoci účinnosť nadobudla 1. októbra, za Deň ústavy bol stanovený prvý septembrový deň. "Priznám sa, že som to spôsobil ja a úplne vedome. Vychádzal som z toho, že pokiaľ bude štátny sviatok 1. septembra, všetci školáci si to zapamätajú. Dohodli sme sa s predsedom Gašparovičom, že vtedy bude záverečné hlasovanie a on tento argument akceptoval, ako veľmi dobrý nápad," konštatoval.

Bývalý podpredseda SNR niesol na slávnostnom akte text ústavy, pričom ako prezradil, jeho hlavná myšlienka, ktorá ho po celý čas sprevádzala, bola tá, aby sa nepotkol. "Bol som nesmierne hrdý na to, že sa toto dielo podarilo, pretože ja som bol jedným z tých, ktorý zastávali skutočnosť, že ako národ chceme vlastný štát. To ale neznamenalo, že som nepriateľom niekoho iného," zdôraznil. Podľa jeho vyjadrenia vždy odmietal myšlienku, že delenie bývalého Československa bolo postavené na nenávisti Čechov a Slovákov. "To je jednoducho nezmysel."

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1999 parlament schválil ústavný zákon, ktorým sa zaviedla priama voľba prezidenta. Ako povedal Prokeš, malo to priniesť väčšiu nezávislosť a silné postavenie hlavy štátu, avšak v skutočnosti prišlo k okliešteniu jeho právomocí. "Ak je silná osobnosť, istým spôsobom je to kompenzované. Čo sa týka legislatívy, tak podľa môjho názoru je jeho postavenie slabšie ako bolo predtým."

SNS a HZDS protestovalo v roku 2001 proti zneniu komplexnej novelizácii základného zákona štátu. Prokeš objasnil, že hlavné výhrady týchto poslaneckých klubov sa týkali toho, že Slovensko sa v rámci integrácie do EÚ a NATO vzdávalo svojej suverenity skôr ako bolo potrebné. "Ale išlo aj to, že niektoré medzinárodné zmluvy boli povýšené nad ústavu SR, čo môže v mnohých prípadoch spôsobiť vážne problémy," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 415
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 582
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 348
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 412
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 006
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 577
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Kevin De Bruyne oslavuje gól

Hviezdny Belgičan sa presadil z priameho kopu.


TASR
FC Tatran Prešov - MFK Tatran Liptovský Mikuláš: ONLINE prenos zo zápasu 21. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 21. kola MONACObet ligy: FC Tatran Prešov - MFK Tatran Liptovský Mikuláš.


Nórska biatlonistka Karoline Offigstad Knottenová.

Zo situácie je sklamaný aj legendárny Ole Einar Björndalen.


Oscar Piastri a Lando Norris.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Bahrajnu.


SkryťZatvoriť reklamu