"Je to veľmi nebezpečný precedens v strednej Európe," vyhlásil pred novinármi predseda SNS Ján Slota. Podľa neho sa nábor do maďarskej gardy, ktorú označil za "neofašistickú skupinu", pripravuje aj na južnom Slovensku. Tvrdil tiež, za vznikom jednotky stojí opozičná maďarská strana Fidesz.
VIDEO: Anna Belousovová o Hitlerových gardách
Polovojenskú jednotku založilo cez víkend mimoparlamentné Hnutie za lepšie Maďarsko známe pod skráteným názvom Jobbik. Jednou z hlavných príčin vzniku gardy malo byť údajne hroziace nebezpečie, že na Maďarsko zaútočia susedné štáty s početnejšou maďarskou menšinou - Slovensko, Rumunsko a Srbsko.
Národniari pripravujú zákon o ochrane republiky
SNS chce podľa Slotu otvoriť túto otázku na najbližšej koaličnej rade. Národniari tiež pripravujú zákon o ochrane republiky, ktorý má chrániť celistvosť štátu.
Opozičnú SMK šéf národniarov obvinil, že problém "bagatelizuje". SMK však ešte v pondelok označila založenie gardy za chybné.
Slota dnes kritizoval aj iniciatívu SMK, ktorá chce presadiť odškodnenie ľudí, ktorých po druhej svetovej vojne zasiahli takzvané Benešove dekréty. Tie predstavujú symbol zásahu do občianskych a vlastníckych práv obyvateľov maďarskej národnosti po 2. svetovej vojne. Poslanci SNS v auguste predložili do parlamentu návrh uznesenia o nedotknuteľnosti denacifikačných dokumentov o usporiadaní pomerov po vojne na Slovensku.
Gašparovič : Vznik Národnej gardy v Maďarsku je varovným prstom pre EÚ
Vytvorenie polovojenskej jednotky Národná garda v Maďarsku je podľa prezidenta Ivana Gašparoviča zdvihnutým varovným prstom pre celú Európsku úniu. Vyjadril však nádej, že maďarská vláda a prezident nájdu politickú odvahu a vôľu postaviť sa tomuto problému, aby sa nestal hrozbou pre ostatných.
"História ukázala, do akých zhubných podôb sa môže pretaviť militantný nacionalizmus, ak narazí na pasivitu a neúčinnosť štátu. Takže je to zdvihnutý prst pre nás pre všetkých," uviedol prezident v rozhovore pre TASR.
Keďže Európska únia je založená na báze spolupráce a tolerancie, podľa prezidenta sa ako prvá musí postaviť k riešeniu takýchto problémov a k zamedzeniu šírenia takýchto propagácií hneď v zárodku. Žiadna spoločnosť nie je podľa hlavy štátu imúnna voči vzniku podobných aktivít a skupín, avšak nevšímavosť zo strany predstaviteľov štátu aj občanov vyvolala krízu v jednotlivých štátoch aj celej spoločnosti v nie tak vzdialenej minulosti.
Autor: zh; VIDEO: Miroslav Kern

Beata
Balogová
