Snaha niektorých poslancov za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) predložiť do parlamentu zákon o zásluhách Andreja Hlinku, je parazitovanie na Slovenskej národnej strane (SNS). Na dnešnej tlačovej besede to prízvukoval šéf národniarov Ján Slota.
"SNS si Hlinku vždy vážila a ctila. Nedopustíme ale, aby zákon z pera týchto poslancov bol v Národnej rade prijímaný ako prvý," uviedol Slota s dodatkom, že ak by mal za tento návrh zdvihnúť ruku, musel by si ju odťať.
VIDEO: Slota o divadle v podaní Palka, Čarnogurského a Mikloška
Zároveň sa domnieva, že KDH chce národniarov za každú cenu predbehnúť. Podľa podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej je konanie niektorých kresťanských demokratov diagnózou. "Ak pán František Mikloško má na svojej mužnej hrudi medailu Esterházyho (gróf János Esterházy - pozn. TASR), ktorú získal za kolaboráciu s Maďarskom a teraz hovorí o navrátení pamiatok, o riešení vzťahu s Maďarskom, tak to skutočne nie je na smiech," pripomenula.
Palko podľa Belousovovej prehral vnútorný boj v KDH
Národné "prebudenie" Vladimíra Palka (KDH) a spol. svedčí podľa nej o tom, že definitívne prehrali vnútorný boj v KDH, a preto sa snažia ideovo vyčleniť zo svojej strany a kreujú si štart na vytvorenie nového politického subjektu. "O tom to celé je," poznamenala.
Slota vidí za iniciatívou KDH aj snahu o získanie sympatizantov jeho strany. "Prijímam to doslovne so zhnusením, keď títo ľudia typu Palko, Ján Čarnoguský, Mikloško, ktorí zrazu rozprávajú o národných veciach ako o im srdcu najbližších. Je to nechutné divadlo."
Slota spoločne s Belousovovou odsúdili aj vznik Maďarskej gardy v Budapešti a poukázali na bagatelizovanie tejto problematiky zo strany niektorých slovenských politikov a analytikov. "Je zlé to zľahčovať. Má to veľkú súvislosť so Slovenskou republikou," konštatovala podpredsedníčka.
Zarážajúcim je podľa Slotu aj fakt, že prísahu v rámci získania členstva v garde zložilo v sobotu 25. augusta práve 56 členov. "Tento počet evokuje výročie maďarskej revolúcie v roku 1956. Asi sa chystajú na ďalšiu revolúciu," uviedol s tým, že podľa všetkého by to mala byť revolúcia voči Slovensku, Rumunsku a Srbsku.
Zároveň pripomenul, že SNS urobí všetko preto, aby na najbližšej koaličnej rade, ktorá by mala byť podľa jeho slov do 11. septembra, sa táto problematika riešila. "Aby aj vláda SR formou nóty dosiahla určitú reakciu aj na pôde EÚ."
Podľa Palka je SNS nervózna, lebo zaspala
Slovenská národná strana (SNS) s návrhom zákona o zásluhách Andreja Hlinku zaspala a zobudila sa až vtedy, keď ho podali poslanci za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Ako reakciu na tvrdenie SNS, že KDH chce národniarov za každú cenu predbehnúť, to pre TASR uviedol poslanec NR SR Vladimír Palko (KDH).
Palkovým spolupredkladateľom zákona o zásluhách Andreja Hlinku bol František Mikloško. "Ten si spolu s Jánom Čarnogurským uctil pamiatku Andreja Hlinku a černovských mučeníkov ešte v roku 1987 na pietnej spomienke v Ružomberku," konštatoval Palko s tým, že v tých časoch sa za takéto iniciatívy trestne stíhalo. "V roku 1987 sa Ján Slota a Anna Belousovová ešte politicky hrali v piesočku s kýbličkami a lopatkami," vysvetlil.
Ako povedal Palko, dnes chápe nervozitu SNS, lebo sa zobudili až po zistení, že návrh zákona je už podaný. "Až potom napochytro začali čosi písať aj oni," konštatoval. Zároveň pripomenul, že ho teší podpora tejto myšlienky zo strany SNS a nevylučuje dohodu.
Na margo Slotových vyhlásení, že Palko chce získať sympatizantov SNS, sa vyjadril, že mu je cudzie myslenie o politikovi ako o prázdnej nádobe, ktorá sa napĺňa nejakými myšlienkami podľa toho, akých voličov chce získať. "Toto je línia, ktorú so svojimi kolegami sledujeme už desiatky rokov," vysvetlil exminister vnútra.
Rovnako poprel myšlienku podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej, že "táto iniciatíva Palka a spol. svedčí o snahe ideovo sa vyčleniť zo svojej strany a o kreovaní si štartu na vytvorenie nového politického subjektu". "Nie je pravda, že sa chcem odčleniť od KDH, všetko čo robím je v línii hnutia," tvrdí Palko.
ĽS-HZDS: Politika KDH vyznieva smiešne a schizofrenicky
Politika KDH vyznieva podľa ĽS-HZDS smiešne až schizofrenicky, lebo národne sa bolo potrebné správať aj v rokoch 1998-2006 a nie až v čase hlbokej vnútornej krízy KDH. Vo vyhlásení pre médiá to dnes uviedla poslankyňa a ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová s tým, že útoky časti KDH na SMK majú slúžiť len na získanie národne orientovaných voličov.
ĽS-HZDS podľa Kramplovej s veľkým záujmom sleduje posledné mediálne vyjadrenia časti poslancov KDH. "Predstavitelia KDH asi veľmi rýchlo zabudli, kto bol osem rokov ich koaličným partnerom a najbližším ideologickým spojencom," uvádza Kramplová s tým, že to bola práve Strana maďarskej koalície, ktorá sa po zmene na predsedníckom poste stáva vďačným terčom na útoky zo strany radikálnejšej časti KDH. "Za týmito útokmi nie je nič iné, len snaha získať si časť národne orientovaných voličov," dodáva Kramplová. Takáto politika KDH však podľa nej vyznieva prinajmenšom smiešne, až schizofrenicky. "Národne sa bolo potrebné správať aj v rokoch 1998-2006 a nie až v čase hlbokej vnútornej krízy KDH," uzatvára Kramplová.
Podľa Palka sa vzťahy s Maďarskom radikalizujú
Podľa vyhlásenia poslancov KDH Vladimíra Palka, Pavla Minárika, Františka Mikloška a bývalého predsedu hnutia Jána Čarnogurského, ktoré prezentovali v stredu na tlačovej besede, sa situácia vo vzťahu medzi Slovenskom a Maďarskom radikalizuje.
Štvorica členov KDH vo vyhlásení navrhuje gestá vzájomného porozumenia v tom zmysle, aby parlamenty Slovenska a Maďarska na základe vzájomnej dohody súčasne prijali uznesenia, ktorými by bola vyjadrená ľútosť nad utrpením Slovákov vyhnaných po Viedenskej arbitráži a Maďarov vysídlených na základe Benešových dekrétov. Štvorica sa domnieva, že SMK by mohla pomôcť pri sprostredkovaní navrátenia kultúrnych pamiatok, ktoré vznikli v minulosti na území Slovenska a mali by byť dnes súčasťou slovenského kultúrneho dedičstva.
Autor: VIDEO: Miroslav Kern

Beata
Balogová
