SME

Prezident pripúšťa novelu ústavy ale aj nový text

Gašparovič však tvrdí, že treba počkať na novú Zmluvu o fungovaní Európskej únie. V SDKÚ sa o ústave nediskutuje.

Gašparovič tvrdí, že treba počkať na novú Zmluvu o fungovaní Európskej únie.Gašparovič tvrdí, že treba počkať na novú Zmluvu o fungovaní Európskej únie. (Zdroj: ČTK - Andrej Stolár)

Prezident Ivan Gašparovič pripúšťa ďalšiu novelizáciu Ústavy SR, aj prijatie celkom nového dokumentu. Tvrdí však, že treba počkať na novú Zmluvu o fungovaní Európskej únie.

"Dnes, keď hovoríme o tom, že zmluva o európskej ústave už nie je aktuálna, budeme musieť počkať na Zmluvu o fungovaní Európskej únie a bolo by predčasné, aby sme teraz robili nejakú novelu alebo nový dokument," uviedol dnes prezident v rozhovore pre TASR.

Ústavu SR však nepokladá prezident za nemenný dokument. Naopak, tvrdí, musí reagovať na nové okolnosti - sociálne, ekonomické i politické, aj na vzťahy, ktoré postupne štát nadobúda. Tu vidí priestor na uplatnenie stálej parlamentnej komisie pre Ústavu SR a rokovací poriadok NR SR. Tá má zbierať najmä poznatky, ktoré môžu v budúcnosti ovplyvniť jednotlivé ústavné články.

SkryťVypnúť reklamu

"Na Ústave by sa mala podieľať celá spoločnosť, najmä tie politické strany, ktoré sú zodpovedné a v parlamente by sa tomu nemali vyhýbať," konštatoval Gašparovič. Zodpovednosť je podľa neho rovnako na opozičných aj koaličných stranách a ak sa bude prijímať ústavný zákon, aby bol prijímaný "vo všeobecnosti".

Významným momentom pri podpisovaní Ústavy SR v roku 1992 bol podľa hlavy štátu fakt, že jej text nebol utajený a podpisoval sa ešte počas spoločného zväzku Slovenska a Česka.

"My sme dostali od rôznych právnikov, inštitúcií, ale aj občanov skoro 2400 pripomienok k Ústave a o všetkých sme hovorili. K 1. januáru 1993 sme už mali ústavný zákon, od ktorého sa mohli odvíjať naše ostatné ústavné normy. To Česko nemalo a veľmi dlho malo problémy," doplnil prezident, ktorý ako predseda Slovenskej národnej rady Ústavu SR podpisoval.

SkryťVypnúť reklamu

Povzbudzujúce v tom čase podľa neho bolo, že všetky európske inštitúcie považovali Ústavu SR za moderný dokument, na základe ktorého môže vzniknúť nový štát na demokratických princípoch.

Slováci vraj majú vzťah k ústave, len si to neuvedomujú

Slováci majú podľa prezidenta Ivana Gašparoviča vzťah k Ústave SR, rovnako sú hrdí na štátne symboly, len si to neuvedomujú. Dôvodom je zrejme to, že v posledných storočiach nemali možnosť podieľať sa "sami" na tvorbe zákonov.

"Za tie roky, kedy sa Slovensko - občania, ani politici - nemohlo podieľať významne na tvorbe zákonov, nič necítili k tomu, čo sami nemohli tvoriť a mali sami výhrady. Tým pádom ten vzťah k zákonom určite nebol taký," uviedol prezident v rozhovore pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Ako opačný príklad prezident uviedol Američanov, u ktorých vzťah k symbolom štátu formovala história. Preto počas štátnych sviatkov do okien svojich príbytkov inštalujú štátne vlajky.

"Ten vzťah k histórii a príslušnosti k štátu sa u nich prejavuje. Myslím, že u nás občania majú vzťah k Ústave, hoci si to možno ani neuvedomujú - veď vzťah k Ústave im dáva záruku, že môžu presadzovať svoje občianske práva," vysvetlil Gašparovič.

Ústava SR to občanom zaručuje prostredníctvom súdov a ústavného súdu. Aj v hrdosti Slovákov na naše štátne symboly však hlava štátu očakáva zmeny, keďže dnes je pozícia trocha iná.

"Občan si volí zástupcov aj politické strany, ktoré podporuje. Človek si teda aspoň počas volieb vytvára určitú predstavu a prostredníctvom svojich kandidátov sa zúčastňuje na riadení štátu," uzavrel prezident.

SkryťVypnúť reklamu

O zmene Ústavy SR sa v SDKÚ v súčasnosti nediskutuje

Vo vnútri najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS v súčasnosti neprebieha žiadna diskusia, ktorej témou by bola zmena Ústavy SR. Tvrdí to predseda strany Mikuláš Dzurinda.

Ústavu SR nie je potrebné meniť ako celok, myslí si Dzurinda. "Netvrdím, že Ústava SR ako základný zákon je dokonalá, že nemôžu byť niektoré jej pasáže vylepšené, ale veľmi by som sa namáhal, keby som chcel rozmeniť na drobné túto všeobecnú tézu," povedal TASR pri príležitosti blížiaceho sa Dňa Ústavy SR.

Šéf SDKÚ-DS má skôr pocit, a podľa neho to ukázal aj čas, že "rozdelenie moci je vybalansované". "Žijeme v parlamentnej demokracii a tomu zodpovedá aj rozdelenie kompetencií medzi jednotlivé moci," uviedol. "Ja sám som s Ústavou SR spokojný a ani v SDKÚ-DS neprebieha diskusia, že by ju bolo treba meniť a už vôbec nie nejako dramaticky," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Treba Ústavu SR uctievať a pripomínať si ju štátnym sviatkom? "Je to otázka vkusu a istého politického citu, ktorý rozhoduje pri posudzovaní toho, ktoré dejinné udalosti či okamihy sú pre ten ktorý národ kľúčové a prioritné," konštatoval Dzurinda. "Niet pochýb, že schválenie Ústavy SR bolo veľmi významným medzníkom a preto každoročnú oslavu a pripomínanie si tejto udalosti považujem za čosi veľmi prirodzené a normálne," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 972
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 353
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 640
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 087
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 093
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 870
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 005
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 431
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protest v Bratislave.

Verejnosť protestuje aj proti novele zákona o mimovládnych organizáciách.


TASR
Ilustračná fotografia.

Vysokoteľné jalovice sú nedostatkové, vraví Gajdoš z poľnohospodárskej komory.


Ilustračná snímka.

Zákonodarcovia sa vrátia do lavíc opäť v utorok.


TASR
Na Púchovskej došlo k neočakávanej situácii.

Sprejazdniť by ju mali do konca apríla.


1

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu