Ťažbu hnedého uhlia zaraďuje slovenská vláda do energetickej stratégie do budúcich rokov, pretože jeho kvalita je veľmi dôležitá pre výrobu elektrickej energie. Uviedol to dnes premiér Robert Fico v Bani Handlová po tom, ako na úvod handlovských Mestských baníckych dní vyfáral z takmer 500 metrovej hĺbky v jej východnej šachte.
Pripomenul že Hornonitrianske bane Prievidza zamestnávajú 4 200 ľudí, čo z nich robí kľúčového zamestnávateľa v regióne. "Vláda, ktorej som predsedom, bude ťažbu hnedého uhlia na Slovensku dlhodobo podporovať, jeho zdroje sú do roku 2030," povedal premiér s tým, že keď to bude potrebné, dostanú bane štátnu pomoc. "Za to od baní očakávame, že budú mať dobré hospodárske výsledky, ktoré im umožnia poskytnúť baníkom silné sociálne programy," dodal Fico.
V Bani Handlová pracuje vyše 500 ľudí, od vlaňajška sa ťaží na východnej šachte. Generálny riaditeľ Hornonitrianskych baní Prievidza Peter Čičmanec uviedol, že za rok na tejto šachte vyťažili 366-tisíc ton uhlia a vyrazili 3 120 metrov chodby. "Ťažba v priebehu minulého roku preukázala ekonomickú opodstatnenosť a prieskumnými chodbami sme potvrdili ďalšie zásoby 1,5 až dva milióny ton, ktoré sme mali overené len povrchovými vrtmi. To nám umožňuje robiť ďalšie investičné diela," povedal Čičmanec.
Premiér Fico navštívil handlovskú baňu aj pri vlaňajších Mestských baníckych dňoch v Handlovej. Chce túto tradíciu zachovať, chystá sa preto prísť pozrieť do tamojšieho podzemia aj o rok. Nevylučuje, že do handlovskej bane príde aj v novembri tohto roka, kedy majú Hornonitrianske bane Prievidza predstaviť vláde rozvojové projekty pre túto baňu.
Fico odovzdal vyznamenania banským záchranárom
Čestné uznania za statočnosť a obetavosť odovzdal Robert Fico 13 aktívnym dobrovoľným banským záchranárom.
S nasadením vlastného života sa títo banskí záchranári, medzi ktorými je aj jediná žena, lekárka, členka dobrovoľného záchranárskeho zboru Daniela Mazanová, snažili o záchranu baníkov, po vlaňajšom tragickom prievale nadložných hornín v Bani Nováky.
Ako povedal jeden z ocenených, skúsený banský záchranár špecialista Vladimír Gašparovič, išli vtedy doneznáma. Nehľadeli na to, čo sa im môže stať, chceli len čím skôr pomôcť svojim kolegom. Žiaľ, príroda bola tentoraz mocnejšia a štyria baníci pri rozsiahlej banskej havárii zahynuli.
Vyznamenania za vybudovanie a dlhoročnú službu v záchranárskom zbore udelili aj ďalším siedmim zaslúžilým banským záchranárom. Medzi inými aj zakladateľovi Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi, s spôsobnosťou pre celé Slovensko, nestorovi banských záchranárov Františkovi Ščavnickému.
Oslavy potom pokračovali pietnou spomienkou pri Pamätníku obetiam banských nešťastí handlovskej bane na mestskom cintoríne. Vytvoril ho v roku 1997 dlhoročný baník, ľudový umelec - rezbár Ján Procner. Na štyroch pylónoch je do mramoru vytesaných 258 mien chlapov, ktorým doteraz, za takmer sto rokov ťažby uhlia, baňa vzala život. Procner je rád, že od postavenia pamätníka už na doskách nepribudlo žiadne meno. Možno je to práve patrónka baníkov svätá Barborka, zakomponovaná aj do ústredného reliéfu, ktorá dáva teraz na chlapov v bani väčší pozor, konštatoval umelec.