SME

Opozícia ani koalícia nemajú rovnaký názor na ústavu

Bratislava 1. septembra (TASR) - Lídri koalície a opozície nemajú rovnaký názor na potrebu novelizácie alebo úplnej zmeny Ústavy Slovenskej republiky.

Pokiaľ KDH je za prijatie novej Ústavy, SNS a ĽS-HZDS presadzujú zásadné úpravy. Najsilnejšia koaličná strana Smer-SD nemá v súčasnosti v úmysle pristúpiť k jej novelizácii a ani v SDKÚ-DS neprebieha žiadna diskusia na túto tému. SMK si myslí, že prijatie úplne nového základného zákona štátu nie je momentálne potrebné.

Ako TASR povedal predseda Smeru-SD Robert Fico, Ústava SR už prešla viacerými novelizáciami a v jej terajšej podobe ju považuje za životaschopnú. "Oceňujem, že Ústava SR zakotvuje princíp sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky." Podľa neho ide o významný dokument, ktorý tvorí základný pilier slovenskej štátnosti. Bez neho by SR nemohla existovať ako samostatný štát.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil, že novelizácia tohto dokumentu nie je určite témou nadchádzajúcich dní a ani týždňov. "Ja osobne považujem za najväčší problém zabezpečenie plnenia Ústavy v praxi, a to najmä v oblasti základných práv a slobôd občanov," pripomenul Fico.

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar by chcel v Ústave presadiť rozdelenie Národnej rady Slovenskej republiky na dve komory. Taktiež by v nej rozšíril aj občianske práva a upravil vzťahy medzi štátnymi orgánmi, vzťahy vo vnútri výkonnej moci medzi prezidentom a vládou, ako aj medzi parlamentom a výkonnou mocou. "Bolo by dobré mať aj takzvanú európsku hlavu, teda pravidlá upravujúce vzťahy medzi SR a Európskou úniou," zmienil sa Mečiar.

Šéf ĽS-HZDS preferuje jednorazovú novelizáciu Ústavy pred vytvorením novej. "Tým, že Ústava je základným zákonom, jej časté zmeny nie sú vhodné. Stabilita právneho poriadku prináša viac ako malé modernizačné úpravy, vyvolávajúce nestabilitu," spresnil Mečiar.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda SNS Ján Slota pripomenul, že rýchly sled udalostí posledných rokov jednoznačne ukazuje, že Ústava potrebuje zásadné zmeny, ako napríklad ochranu národnej štátnosti. SNS uprednostňuje skôr prijatie novej najvyššej normy, ale v žiadnom prípade by sa nemalo siahať na preambulu, pretože je dokonale vyvážená a vecná.

Slota je za zdôraznenie národného charakteru Ústavy. "V našej Ústave paradoxne máme zakotvenú ochranu menšín, ale chýba nám ochrana slovenského národa, nie je definovaný pojem vlasti ako napríklad v írskej ústave," skonštatoval. Ako pokračoval, v texte chýba tiež odkaz na dodržiavanie a ochranu povojnového usporiadania, teda Trianonskej dohody a Parížskych zmlúv. SNS by chcela doplniť najmä paragrafy na posilnenie vlasteneckého prvku a ochrany štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Líder kresťanských demokratov Pavol Hrušovský si myslí, že je potrebná nová Ústava. "Som presvedčený, že k tomu aj dôjde, samotná aplikačná prax ukázala na takúto nutnosť. Nezabúdajme, že dlhší čas sme členom Európskej únie a iných významných zoskupení a toto nie je podľa KDH dostatočne v Ústave premietnuté. Slovensko si zaslúži modernú Ústavu ako sa patrí mať členovi EÚ," prízvukoval.

Vo vnútri SDKÚ-DS v súčasnosti neprebieha žiadna diskusia, ktorej témou by bola zmena Ústavy SR. Predseda strany Mikuláš Dzurinda sa domnieva, že ju ako celok nie je potrebné meniť. "Netvrdím, že Ústava SR ako základný zákon je dokonalá, že nemôžu byť niektoré jej pasáže vylepšené, ale veľmi by som sa namáhal, keby som chcel rozmeniť na drobné túto všeobecnú tézu," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf SDKÚ-DS má skôr pocit, a podľa neho to ukázal aj čas, že "rozdelenie moci je vybalansované". "Ja sám som s Ústavou SR spokojný a ani v SDKÚ-DS neprebieha diskusia, že by ju bolo treba meniť a už vôbec nie nejako dramaticky," dodal.

Podľa predsedu SMK Pála Csákyho nie je v blízkej budúcnosti potrebné meniť text Ústavy. Doplnil, že taktiež nie je reálne prijať nový text tohto dokumentu, ale v opodstatnených prípadov možno pristúpiť k novelizácii. "Nie som však zástancom častých novelizácií Ústavy SR, uzavrel Csáky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 818
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 767
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 698
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 389
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 279
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 746
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 289
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 015
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu