Fórum maďarských organizácií z celého sveta dnes vyzvalo vlády, aby schengenský systém neznamenal novú železnú oponu.
Ako uviedol po stretnutí na tlačovej besede predseda SMK Pál Csáky maďarské organizácie žiadajú, aby schengenský systém umožnil určité špecifické režimy pre pohyb osôb, ktoré žijú v blízkosti štátnych hraníc. Ako ďalej informoval, zúčastnené organizácie sa na fóre zaoberali aj zákonom o zahraničných Maďaroch a vyslovili sa, aby zákon fungoval efektívnejšie a bol rozšírený aj na deti, ktoré navštevujú materské školy.
Fórum maďarských organizácií vzniklo pred dvoma rokmi. Dnešné stretnutie v Štúrove je v poradí štvrté. Najbližšie sa predstavitelia týchto organizácií stretnú v Chorvátsku v prvej polovici roka 2008. Dovtedy funkcie sekretariátu fóra bude vykonávať sekretariát
Maďarské organizácie vznik gardy neodsúdili, vraj nebol dôvod
Delegácie maďarských organizácií sa nevyjadrili ku vzniku polovojenskej Maďarskej gardy, ktorú minulý víkend v Budapešti založili maďarskí nacionalisti. Podľa Pála Csákyho na spoločné gesto nebol dôvod. Informovala o tom televízia Markíza.
"K tejto téme sme povedali všetko," vyhlásil bez ďalších podrobností Csáky. Samotná SMK ešte začiatkom týždňa odsúdila vznik jednotky a vyhlásila, že nebude podporovať aktivity žiadnych "paramilitárnych organizácií".
Polovojenskú jednotku založilo mimoparlamentné Hnutie za lepšie Maďarsko známe pod skráteným názvom Jobbik. Desiatky členov Maďarskej gardy minulý týždeň v sobotu v Budapešti zložili prísahu v uniformách. Jednou z hlavných príčin vzniku gardy malo byť údajne hroziace nebezpečie, že na Maďarsko zaútočia susedné štáty s početnejšou maďarskou menšinou - Slovensko, Rumunsko a Srbsko.
Na Slovensku vznik jednotiek cez týždeň odsúdili a kritizovali prezident Ivan Gašparovič, minister zahraničných vecí Ján Kubiš aj vládne strany Smer-SD a SNS.
Csáky: Stanovisko k odškodneniu obetí dekrétov do konca septembra
SMK podľa predsedu strany Pála Csákyho do konca septembra pripraví svoje stanovisko k možnému odškodneniu občanov SR, ktorí Benešovými dekrétmi v období rokov 1945 až 1948 trpeli a proti ktorým boli použité nezákonné spôsoby.
Ako uviedol Csáky dnes na tlačovej besede, už vo štvrtok sa však predsedníctvo SMK bude zaoberať možným vzájomným ospravedlnením medzi slovenským a maďarským parlamentom, ktoré pripravujú štyria členovia KDH na čele s Vladimírom Palkom. Tí sa na SMK obrátili so žiadosťou, aby pomohla nadviazať spoluprácu medzi slovenským a maďarským parlamentom. Táto spolupráca by mala vyústiť do deklarácie o zmierení.
Na adresu členov KDH Csáky podľa tlmočníčky uviedol: "ide o štyri osoby, ktoré používajú nacionalistickú rétoriku, ktorou by chceli získať podporu SNS." Za snahou o slovensko-maďarské zmierenie stoja okrem Palka aj poslanci NR SR František Mikloško a Pavol Minárik a tiež bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský.
Duray: Personálna autonómia je na Slovensku realizovateľná
SMK, ale aj ostatné maďarské organizácie, ktoré sa dnes zišli na stretnutí v Štúrove budú podľa podpredsedu SMK Miklósa Duraya zdôrazňovať rozvíjanie samosprávnych a autonómnych systémov. Ako uviedol Duray počas rokovania fóra pre agentúru SITA a TA3 znamená to posilňovanie samosprávy územnej, regionálnej, obecnej a špeciálnej. "Ide však o dlhodobú víziu," dodal.
Za druh špeciálnej autonómie Duray napríklad považuje personálnu autonómiu. Tá je podľa neho realizovateľná aj na Slovensku, aj keď je otázne, či na to existuje politická vôľa. Personálna autonómia by podľa neho znamenala, že do celorepublikového autonómneho orgánu by mohli voliť svojich zástupcov príslušníci národnostnej menšiny z celého územia Slovenska.
Slota: Že iní rozprávajú menej ako Duray, neznamená, že majú iný cieľ
Skutočným cieľom SMK je podľa predsedu SNS Jána Slotu politická autonómia južného Slovenska. "To, že ostatní rozprávajú menej ako Miklós Duray, neznamená, že majú iný cieľ, ktorým je politická autonómia južného Slovenska," povedal dnes Slota pre agentúru SITA v súvislosti s Durayovými výrokmi, že Maďari budú zdôrazňovať rozvíjanie samosprávnych a autonómnych systémov a že personálna autonómia je na Slovensku realizovateľná.
Podľa Slotu SMK je predĺženou rukou FIDESZ-u, ktorá podporuje stranu Jobbik. "To znamená, že predstavitelia FIDESZ-u stoja za Maďarskou gardou. To znamená, že ciele SMK sú zhodné s programovými cieľmi Jobbik a Maďarskej gardy," vyhlásil Slota.
Slota verí, že v najbližších mesiacoch sa národniarom podarí nájsť dôkazy, že nábor do Maďarskej gardy prebieha aj na južnom Slovensku. "Dúfam, že vtedy sa všetkým Slovákom otvoria oči a pochopia, že SMK je proti existencii samostatnej SR a konečným cieľom je odtrhnutie územia, " dodal Slota.
Autor: mš

Beata
Balogová
