Bratislava 1. septembra (ČTK) - S rekonštrukciou Bratislavského hradu by sa mohlo začať najneskôr v januári budúceho roku. ČTK to dnes povedala Elena Valovičová z oddelenia komunikácie z Kancelárie Národnej rady. Zahájenie úprav bude závisieť od výsledku verejného obstarávania na zhotoviteľa rekonštrukcie.
"Pevne veríme, že by to malo byť na prelome decembra a januára," povedala Valovičová. Vtedy bude známy aj celkový rozpočet rekonštrukcie.
Na dokončenie projektovej dokumentácie Národná rada tento rok už vyčlenila 50 miliónov korún. O tom, koľko peňazí zo štátneho rozpočtu sa vyčlení na úpravu hradu na budúci rok, rozhodnú poslanci parlamentu.
Prvá etapa rekonštrukcie by sa podľa plánu mala začať v priestoroch severozápadnej časti hradného paláca od slávnostného barokového schodiska. Následne sa upravia priestory juhozápadnej a východnej časti hradného paláca vrátane barokového schodiska. Na záver sa počíta s úpravou priestorov vstupného vestibulu, suterénov na juhovýchodnej a severnej strane. Obnoviť by sa mala aj baroková záhrada - oranžéria, ktorá sa pôvodne nachádzala v severnej časti neďaleko hradieb. V súčasnosti sa tam nachádza trávnatá plocha.
Pre rekonštrukciu sa má do konca septembra z hradu vysťahovať približne desať kancelárií, reštaurátorské ateliéry a vyše 250.000 zbierkových predmetov Slovenského národného múzea. Počas rekonštrukcie však návštevníci budú môcť vidieť jednotlivé výstavy. "Ako rekonštrukčné práce hradného palácu budú pokračovať po jednotlivých etapách a častiach, tak aj bude sprístupnený," povedala Valovičová.
Hrad má v súčasnosti narušenú statiku, v havarijnom stave sú inžinierske siete, steny sú zatečené a poškodené plesňou a opadáva z nich omietka. Po rekonštrukcii hradného palácu by sa podľa Valovičovej mal stať atraktívnym miestom nielen pre výstavy, ale aj rôzne kultúrne podujatia.
Súčasnú podobu hrad nadobudol za vlády Žigmunda Luxemburského v 15. storočí, kedy sa radikálne zmenil vzhľad celého objektu. V 16. storočí ho čakala renesančná prestavba. Podstatnej úprave sa hrad podrobil za vlády Márie Terézie. Ambiciózna cisárovná na snažila hrad zmeniť na reprezentačné letné kráľovské sídlo.
Hrad v roku 1811 postihol veľký požiar a napriek viacerým pokusom zlepšiť jeho stav bol vyše 140 rokov v ruinách. Záchrannej rekonštrukcie sa dočkal až v roku 1953. Naposledy bol rekonštruovaný v roku 1988. V období rokov 1996 až 1997 sa vymenila strecha paláca, odvtedy sa uskutočnili už iba menšieho opravy. Naposledy štát do úprav hradu investoval v roku 2005 pred summitom amerického a ruského prezidenta Georgea Busha a Vladimira Putina.
zab prl