"Po inštalovaní plátna tu prichádza viac pútnikov, veriacich a návštevníkov, prichádzajú totiž aj zo širšieho okolia," uviedol Petrík. Zo štyroch oficiálnych kópií je jedna vystavená aj priamo v Turínskej katedrále, kde je uložený aj originál plátna. Ten je však možné vidieť len s povolením pápeža.
Vzácny dar dostala katedrála v Prešove v roku 2003 od cirkevných predstaviteľov, ktorí sú poverení starostlivosťou o originálne plátno. Na vyše štvormetrovej kópii, vystavenej za ochranným sklom, sú viditeľné stopy po tele ležiaceho človeka. Veriaci v ňom jednoznačne vidia telo Ježiša Krista, o pravosti plátna však časť odborníkov pochybuje.
Štyri kópie vyhotovili najmodernejšími fotografickými metódami, pričom verne zachovali aj skutočné rozmery plátna. Okrem kópií v Prešove a v Turíne, sú ďalšie dve v chrámoch v Jeruzaleme a vo Vilniuse. Prešovský chrám nebol podľa Petríka vybraný náhodne. "Sú tu vystavené relikvie dvoch blahoslavených biskupov, ktorí sa stali obeťami komunistického režimu v Československu," poznamenal Petrík. Práve toto rozhodlo o umiestnení jednej z kópií do Prešova.
Vzácna plachta má pre gréckokatolíckych veriacich zvláštny význam. Gréckokatolícka cirkev totiž zachováva veľkú úctu tradičným ikonám, ktoré sú umiestnené vo všetkých chrámoch. Turínske plátno, hoci ide len o kópiu, je preto pre prešovských veriacich údajne najvzácnejšou relikviou. Pútnici a veriaci, ktorí do kostola prichádzajú, podľa Petríka pred plátnom podľa tradícií východných cirkví zapaľujú sviečky, niektorí ho bozkajú.
Plátno, ktoré bude v kostole vystavené natrvalo, je jednou z mála možností, ako uvidieť kópiu originálu v skutočnej veľkosti. Pôvodné plátno je ukryté v Turínskej katedrále a na verejnosť sa dostane len výnimočne. Naposledy sa tak stalo pred siedmimi rokmi, keď s jeho vystavením na vyše dva mesiace súhlasil vtedajší pápež Ján Pavol II.
Prešovskú kópiu považujú cirkevní predstavitelia za jednu z oficiálnych. Kópia verne dodržuje aj farby originálu. Na bielom plátne tak vidno tmavšie časti, ktoré predstavujú otlačok ľudského tela. V minulosti bolo poškodené, keď ho prepálilo kvapkajúce striebro. Na plátne preto vidno aj prišívané záplaty.
O pravosť plátna sa vedci doteraz sporia. Niektoré analýzy dokazovali, že plátno bolo vyrobené v stredoveku, iné jeho pôvod kladú približne do času života Ježiša Krista.