Bratislava 2. septembra (TASR) - V Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave dnes slávnostne inaugurovali projekt Slovenská cesta židovského kultúrneho dedičstva. Pri tejto príležitosti riaditeľ SNM - Múzea židovskej kultúry (MŽK) Pavol Mešťan odovzdal ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi pamätnú medailu Chatama Sófera za záchranu expozície MŽK, ktorému hrozilo vysťahovanie. Na podujatí sa zúčastnil i podpredseda vlády Dušan Čaplovič.
V rámci projektu odhalili dve pamätné tabule, ktoré budú umiestnené na Zsigrayovej kúrii, teda Múzeu židovskej kultúry a na bratislavskej synagóge na Heydukovej ulici. Ďalšie budú nainštalované po celom Slovensku na objekty viažuce sa k židovskej kultúre. Hoci už niektoré z nich nespĺňajú pôvodný účel, stále sú zaujímavým magnetom pre návštevníkov zo všetkých kútov sveta.
Projekt predstavuje aj kniha Synagogálna architektúra na Slovensku a rovnomenná výstava, ktorá potrvá do konca septembra. Dokumentuje posledné stopy po židovských komunitách, ktoré kedysi žili na našom území. Pred holokaustom ich tu bolo vyše 136 000. Mnohé židovské synagógy a modlitebne zanikli, ďalšie sa rozpadávajú. Niektoré po rekonštrukcii slúžia ako múzea a galérie, v iných sú obchody, sklady či príbytky.
Fotografie od Maroša Borského, Viery Kamenickej a Roberta Vrláka dokumentujú stav židovských objektov v Bratislave, Malackách, Svätom Jure, Stupave, Trnave, Nitre, Komárne, Lučenci, Šamoríne, Bardejove, Prešove, Košiciach, Banskej Štiavnici a iných mestách. "V knihe ich je niekoľko sto, od ruín po reprezentatívne priestory, výstava predstavuje malý výber," uviedol pre TASR jej autor Maroš Borský.
Inaugurácia sa konala v rámci Európskeho dňa židovskej kultúry, ktorá je súčasťou Európskych ciest židovského kultúrneho dedičstva pod patronátom Rady Európy. Jeho poslaním je záchrana vzácnych pamiatok, ich sprístupnenie verejnosti i pomoc rozvoju cestovného ruchu.
Do Európskych ciest židovského kultúrneho dedičstva bolo na Slovensku zaradených šesť hodnotných miest. K nim okrem pamätníka Chatama Sófera, Zsigrayovej kúrie a bratislavskej synagógy patrí aj Synagóga status quo v Trnave, areály objektov Židovskej náboženskej obce v Košiciach a v Prešove.