Banská Bystrica 3. septembra (TASR) - V demokratickej spoločnosti má každý právo na rovnaký prístup ku vzdelaniu a informáciám vrátane týkajúcich sa sexuálneho a reprodukčného zdravia. Najmä mladí ľudia potrebujú pri štarte do intímneho života dostatok objektívnych informácií, aby sa vedeli vyrovnať s jeho problémami. Potvrdzujú to skúsenosti z praxe prezidenta Spoločnosti za zdravý sexuálny život a podpredsedu Slovenskej sexuologickej spoločnosti Ivana Kubiša.
Sexuálna výchova dieťaťa sa začína podľa odborníkov skôr, ako sa dostane pod výchovný vplyv školy. Prvých päť rokov života má rozhodujúci význam na citový vývoj dieťaťa. Vytvárajú sa základné postoje k sexualite. Vzťahy medzi rodičmi sú deťom prvým príkladom vzťahov medzi mužom a ženou.
Cieľom sexuálnej výchovy v školách by malo byť, aby všetci žiaci získali vedomosti o najdôležitejších biologických faktoroch z rozmnožovania a pohlavnosti u človeka. Škola má iba ďalej rozvíjať základy vytvorené u dieťaťa v rodine. Pri sexuálnej výchove by nemalo ísť o zavedenie nového predmetu do preťaženého učebného plánu. Sexuálna výchova v škole je len súčasťou celkovej výchovy. Je nutné, aby ju vykonávali od prvej triedy pedagógovia nenápadne, sústavne, taktne a fundovane.
"Časť dospievajúcich končí školskú dochádzku v 15 rokoch. Ešte v škole by mali získať kvalifikované informácie o pohlavnom živote ľudí. Veľký význam pri sexuálnej výchove zohráva spolupráca učiteľov s rodičmi. Učitelia by mali oboznámiť rodičov, ktoré otázky budú v danom školskom roku preberať. Potom môžu rodičia výchovne pôsobiť rovnako ako škola a na otázky ratolestí zhodne odpovedať," konštatoval Kubiš. Odporúča rodičom populárno-vedecké knižky o pohlavnom živote v rôznych obdobiach jeho rozvoja, ktorých je na trhu dostatok. "Mnoho rodičov nevie vysvetliť deťom to, na čo sa pýtajú. Nemožno im to vyčítať, lebo väčšina z nich podobne ako učitelia nemala serióznu sexuálnu výchovu," podotkol Kubiš.
Sedem- až desaťroční by sa mali oboznámiť s rozdielmi medzi pohlaviami, procesmi vedúcimi k oplodneniu, rastom zárodku v tele matky a pôrodom. Jedenásť- až trinásťročným treba podrobnejšie vysvetliť otehotnenie, tehotenstvo i pôrod. Dospievajúci sa musia pripraviť na menštruáciu a nočné polúcie a oboznámiť s onániou. Zároveň ich treba poučiť, aby sa nestali predmetom záujmu úchylných osôb ako pedofilov a exhibicionistov. Vo veku vrcholiacej puberty medzi 14. až 16. rokom treba klásť dôraz na prvky morálky v sexuálnej výchove. Dôležité je upozorniť na nepriaznivé dôsledky predčasného začatia sexuálneho života bez citových vzťahov, problematiku umelých a samovoľných potratov, pohlavne prenosných chorôb a antikoncepcie, doplnil sexuológ.