Prijatie uznesenia, v ktorom by Národná rada (NR) SR vyhlásila právne a majetkové pomery vyplývajúce z povojnových denacifikačných dokumentov k usporiadaniu pomerov po II. svetovej vojne na Slovensku, tzv. Benešových dekrétov, za nespochybniteľné, nedotknuteľné a nemenné, navrhli poslanci SNS Ján Slota, Rafael Rafaj, Rudolf Pučík a Ivan Šaško. Parlament sa bude návrhom vyhlásenia zaoberať už na blížiacej sa 13. schôdzi, ktorá sa začína 11. septembra.
Poslanci SNS navrhujú, aby NR SR v texte pripomenula obete II. svetovej vojny, odmietla snahy o čiastkové anulovanie alebo revíziu denacifikačných opatrení, čo by znamenalo oslabenie právneho a morálneho usporiadania a povojnového status quo, rešpektovala následky dohody o prímerí medzi víťaznými mocnosťami a porazenými štátmi, vrátane komplexného riešenia majetkovoprávnych otázok recipročnej dohody o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom z februára 1946 a ich právnu novelizáciu Štrbskými protokolmi. Hľadiac do budúcnosti v integračnom prekonávaní minulosti by podľa navrhovateľov mal parlament vyhlásiť, že majetkovoprávne a politické opatrenia k časti obyvateľstva na území SR v rámci povojnového usporiadania vznikli podobne ako v iných európskych štátoch v dôsledku vojny a porážky nacizmu a vychádzali z trvalých antitotalitných a antifašistických zásad medzinárodného práva reprezentovaných Postupimskou dohodou, že denacifikačné dekréty prezidenta Eduarda Beneša a Slovenskej národnej rady nie sú v súčasnosti príčinou nijakej diskriminačnej praxe a dnes na ich základe nemôžu vzniknúť nijaké nové právne vzťahy a že právne a majetkové pomery, ktoré z nich vyplynuli, sú nespochybniteľné, nedotknuteľné a nemenné.
Predkladatelia návrh odôvodňujú spochybňovaním denacifikačných dokumentov v poslednom čase zo strany niektorých občanov SR hlásiacich sa k maďarskej národnosti, predstaviteľov Strany maďarskej koalície i od subjektov či predstaviteľov Maďarskej republiky. Prijatie vyhlásenia je preto podľa poslancov SNS v záujme SR. Navrhovatelia pripomínajú, že Benešove dekréty sú všeobecne záväzné právne predpisy, ktoré sú súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky ako nástupníckeho štátu Českej a Slovenskej federatívnej republiky. Poslanci SNS pripomínajú, že dohoda o výmene obyvateľstva a súvisiace medzinárodné zmluvy, najmä Protokol medzi Československou republikou a Maďarskou republikou o konečnej úprave niektorých nerozriešených finančných a hospodárskych otázok (Štrbské pleso 25.7.1949) definitívne upravili i majetkové otázky vo vzťahu medzi ČSR a Maďarskom spojené s výmenou obyvateľstva. "Neopodstatnenosť otvárania majetkových otázok Maďarskom je zrejmá aj vzhľadom na skutočnosť, že Maďarsko doposiaľ nevrátilo Československu predmety tvoriace kultúrne dedičstvo Československa, ktoré po roku 1848 prešli do držby maďarského štátu alebo maďarských verejných inštitúcií v dôsledku maďarskej nadvlády pred rokom 1919," uvádzajú navrhovatelia. Právne vzťahy, ktoré založili dnes diskutované retribučné dekréty, boli podľa poslancov SNS dôsledkom vojnových udalostí a zákonodarná moc nimi sledovala odstránenie škôd vzniknutých v dôsledku mimoriadnych pomerov v čase neslobody. Tieto právne predpisy splnili svoj účel v bezprostrednej povojnovej dobe a dnes už nezakladajú právne vzťahy, dodávajú. Podľa navrhovateľov nie je správne ani tvrdenie, že dekréty boli založené na princípe kolektívnej viny. "Uznesenie NR SR o nedotknuteľnosti denacifikačných dokumentov povojnového usporiadania na Slovensku slúži k jednoznačnému posolstvu odmietajúcom reparáciu výsledkov II. svetovej a pokusy destabilizovať politické a občianske pomery na Slovensku a v širšom rozmere aj v strednej Európe. Keďže podobné stanovisko a uznesenie už prijala Česká republika a vzhľadom na fakt, že Slovenská republika je druhým nástupníckym štátom po bývalej Českej a Slovenskej federatívnej republike je žiaduce prijať obdobné stanovisko aj prostredníctvom Národnej rady Slovenskej republiky," dôvodia poslanci SNS.