BRATISLAVA 3. septembra (SITA) - Výbor Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody v stredu opäť prerokuje dve vrátené novely tzv. zelených zákonov. Ochranári poslancov opätovne žiadajú, aby ich odmietli a prípadné zmeny v zákonoch riešili štandardným postupom cez ministerstvá, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne Martina Badidová. Novelu zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi - známeho aj ako zákon o CITES a novelu zákona o ochrane prírody a krajiny schválili poslanci NR SR v júli. Prezident Ivan Gašparovič však oba zákony vrátil do parlamentu. Badidová pripomína, že mimovládne organizácie vyčítajú obom novelám, ktoré pôvodne do parlamentu predložili koaliční poslanci, vážne nedostatky. Zelení sa stotožňujú s pripomienkami prezidenta a veria, že zákon o CITES poslanci zamietnu ako celok a do zákona o ochrane prírody zapracujú všetky prezidentove pripomienky. "Aj keby však boli všetky prezidentove výhrady poslancami akceptované, novelizácia zákona o ochrane prírody významným spôsobom znižuje úroveň ochrany prírody na Slovensku,“ konštatuje v tlačovej správe Marek Brinzík z Ekofóra.
Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne a SOS/Birdlife, prvou spornou novelou je novela zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi. Jej cieľom je zabrániť vyhubeniu celosvetovo najohrozenejších druhov rastlín a živočíchov, s ktorými sa obchoduje. Ochranári sa domnievajú, že cieľom predloženej novely je oslabenie evidencie a možností kontrolných orgánov. Následkom toho bude podľa nich s najväčšou pravdepodobnosťou "rozmach čierneho obchodu a zhoršenie kontroly obchodu s ohrozenými druhmi". Zelení pripomínajú, že na Slovensku sa dohovor CITES uplatňuje od roku 1992 a SR sa vďaka účinnej legislatíve v tejto oblasti získala medzinárodné renomé. Výkonný riaditeľ SOS/Birdlife Rastislav Rybanič verí, že poslanci NR SR zamietnu zákon ako celok, rovnako, ako im to navrhol prezident SR.
V novele zákona o ochrane prírody a krajiny navrhol prezident pri opätovnom prerokovaní v parlamente schváliť konkrétne zmeny. Navrhol neprijať zmeny obmedzujúce účasť mimovládnych organizácií v správnych konaniach, keďže by to mohlo byť v rozpore s Aarhuským dohovorom. Podľa Badidovej poslancov upozornili aj na dôležitosť ochrany mokradí a na fakt, že Slovensko je viazané k ich ochrane medzinárodným dohovorom. "Nie je tak vhodné znižovať úroveň ich ochrany,“ dodala. Podľa ochranárov prezident vo vrátenej novele zákona o ochrane prírody a krajiny neupozornil na niektoré zásadné body. V zákone tak ostala zmena, podľa ktorej sa ustanovenia zákona nebudú vzťahovať na hospodársku činnosť v lese. "To umožní lesníkom ťažiť lesné porasty bez ohľadu na to, či tým ohrozia chránené druhy alebo biotopy a to aj v chránených územiach," tvrdia.