Na konečnom texte sa majú dohodnúť zástupcovia všetkých parlamentných politických strán. Zhodli sa na tom dnes poslanci zahraničného výboru parlamentu.
Dekréty bývalého prezidenta Edvarda Beneša a Slovenskej národnej rady, ktoré na Slovensku po druhej svetovej vojne zasiahli do práv najmä maďarskej menšiny, sa podľa SNS snaží spochybniť opozičná SMK. Tá zastupuje prevažne maďarských voličov; jej predseda Pál Csáky v uplynulých týždňoch hovoril o návrhu na finančné odškodnenie obetí dekrétov.
S návrhom na dopracovanie uznesenia vystúpil vo výbore bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan (SDKÚ-DS). Podľa neho by sa mal text vyhlásenia skvalitniť, najmä podľa vzoru podobného uznesenia českej Poslaneckej snemovne o takzvaných Benešových dekrétoch z apríla 2002. Ako príklad uviedol niektoré skôr štylistické úpravy.
S podmienkou, že sa text uznesenia upraví, návrh poslancov SNS vo výbore podporili aj zástupcovia opozičnej SDKÚ-DS a KDH. Hlasovania sa zdržal iba jediný prítomný zástupca SMK István Pásztor.
Predkladatelia návrhu, ktorými sú štyria poslanci SNS na čele s predsedom strany Jánom Slotom, by teraz mali dohodnúť vytvorenie parlamentnej skupiny, ktorá by mala text vyhlásenia doladiť. Plénum parlamentu by malo o dokumente hlasovať ešte na nasledujúcej riadnej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 11. septembra.
Povojnové dekréty, ktoré dostali neskôr platnosť zákonov, okrem iného zbavili prevažnú časť Nemcov a Maďarov v Československu majetkov a občianstva. Zatiaľ čo prevažná väčšina zo zhruba troch miliónov českých Nemcov sa musela z bývalej ČSR vysťahovať, väčšina príslušníkov maďarskej menšiny nakoniec zostala na Slovensku a počas nasledujúcich rokov získala svoje občianske práva naspäť.
pto fil