Štyri súkromné poisťovne podľa HPI prieskum privítali, štátne ho označili za neobjektívny a pridal sa k ním aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič.
Porovnateľné výsledky ako Union dosiahla podľa Petra Pažitného z inštitútu aj poisťovňa Dôvera. O niečo horšie dopadli v prieskume Apollo a Európska zdravotná poisťovňa a s väčším odstupom zaostávala štátna Všeobecná a Spoločná zdravotná poisťovňa.
"Každá poisťovňa je v niečom lepšia, výnimkou sú štátne poisťovne, ktoré zaostávali vo všetkých skúmaných ukazovateľoch," dodal Pažitný. Pripustil zároveň, že HPI nemal prístup ku všetkým potrebným ukazovateľom, ako sú čakacie listiny pacientov na náročné zákroky, ktoré by mohli ovplyvniť celkové poradie poisťovní.
Inštitút hodnotil poisťovne napríklad podľa toho, aké vyšetrenia či pomoc lekárov dokážu zabezpečiť. Napríklad poisťovňa Union zrušila podľa HPI pre lekárov takzvané limity, ktoré niekedy bránili, aby lekár v jednom mesiaci ošetril všetkých čakateľov na liečbu. Union, Apollo aj Európska zdravotná poisťovňa navyše preplácajú lekárom cesty za pacientom.
HPI zverejnil svoj prieskum približne mesiac pred koncom obdobia, v ktorom môžu poistenci žiadať o zmenu poisťovne. Ak sa totiž chcú stať klientom inej poisťovne od januára budúceho roka, musia o to požiadať do konca septembra. V opačnom prípade bude ich žiadosť platiť až od roku 2009.
Minister Valentovič spochybnil, že by najhoršie služby ponúkali štátne poisťovne. "Považujem to hodnotenie za veľmi subjektívne," reagoval minister na otázku, či má výhrady aj k metodike, akú HPI pri posudzovaní poisťovní použilo.
Premiér Robert Fico súkromné poisťovne opakovane kritizoval a presadzoval, aby na Slovensku pôsobila iba jedna štátna. Pažitný oponoval, že v takom prípade by sa poistenci nedostali k viacerým ponúkaným výhodám. Jedna poisťovňa by nemala motiváciu pripravovať pre poistencov nové služby, dodal.
Členovia HPI stáli počas pôsobenia exministra Zajaca za viacerými reformami zdravotníctva bývalej vlády Mikuláša Dzurindu.
Rating zdravotných poisťovní HPI je podľa VšZP neobjektívny
Rating zdravotných poisťovní, ktorý dnes prezentovali zástupcovia Health Policy Institute (HPI), považuje Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) za neobjektívny a tendenčný.
"Nie je možné hodnotiť zdravotné poisťovne na základe kritérií, ktoré nevyjadrujú podstatnú časť ich činnosti a ktoré sú založené prevažne na hodnotení ich marketingových aktivít, respektíve ich vedľajších produktov," uviedla hovorkyňa VšZP Petra Balážová. Do hodnotenia zdravotných poisťovní nebola podľa Balážovej zahrnutá úroveň a kvalita zabezpečovania produktov v rámci ich zákonných povinností a ukazovatele s tým súvisiace (napríklad dostupnosť, kontrakting, revízny systém).
VšZP považuje za neprofesionálny prístup v spomínanom ratingu hodnotiť vzťah s poskytovateľmi na základe cenových podmienok jednotlivých poisťovní len voči lekárom primárnej ambulantnej sféry. Nekorektným sa poisťovni zdá tiež použiť na hodnotenie vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti neznámy model vypracovaný jednou z hodnotených poisťovní bez predchádzajúcej verejnej diskusie.
"VšZP sa odmietla takéhoto ratingu zúčastniť, pretože sa domnievame, že tvorcom tejto aktivity nešlo naozaj o objektívne zhodnotenie pôsobenia jednotlivých zdravotných poisťovní, ale o skrytú reklamu súkromných zdravotných poisťovní," uvádza Balážová.
Autor: mš

Beata
Balogová
