BRATISLAVA 5. septembra (SITA) - Kabinet schválil návrh na uzavretie Dohody o spolupráci medzi vládou a Európskym centrom pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF). ECMWF je medzinárodná organizácia, ktorá združuje v súčasnosti 28 štátov. Plné členstvo má 18 štátov - Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Nemecko, Nórsko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Turecko a Veľká Británia.
Doplňuje ich ďalších 10 štátov - Estónsko, Chorvátsko, Island, Litva, Maďarsko, Maroko, Slovinsko, Česká republika, Rumunsko a Srbsko, ktoré majú s centrom dohodu o spolupráci. ECMWF má dohody o spolupráci aj so Svetovou meteorologickou organizáciou (WMO), Európskou organizáciou pre využívanie meteorologických satelitov (EUMETSAT), Africkým centrom pre rozvoj meteorologických aplikácií (ACMAD), Spojeným výskumným centrom Európskej únie (JRC), Európskou kozmickou agentúrou (ESA) a ďalšími organizáciami. Centrum bolo založené v roku 1975 a prvé predpovede začalo operatívne vydávať 1. augusta 1979.
Základnými cieľmi ECMWF sú vývoj numerických metód pre strednodobé predpovede počasia, teda predpovede na obdobie troch až desiatich dní, operatívna príprava strednodobých predpovedí a ich distribúcia meteorologickým službám členských štátov, vedecko-technický výskum zameraný na zlepšovanie predpovedí a zber a archivácia potrebných meteorologických dát.
Centrum poskytuje časť svojej výpočtovej kapacity členským štátom, rovnako zabezpečuje školenie odborníkov v oblasti numerických metód predpovede počasia a sprístupňuje svoje archívy vonkajším subjektom.
Problematika strednodobej predpovede nie je podľa Ministerstva životného prostredia SR v súčasnosti na Slovensku uspokojivo riešená. Vlastné zdroje nášho štátu - odborné kapacity, výpočtová technika, finančné zdroje - nepostačujú na realizáciu samostatného programu rozvoja metód strednodobej predpovede počasia. Vzhľadom na náročnosť problematiky nemožno očakávať ani v budúcnosti zmenu tejto situácie. Jediným východiskom, ktoré uplatňuje väčšina krajín, je spoločný prístup k rozvoju problematiky a sústredenie odborných, materiálových a finančných zdrojov do jedného centra. Stelesnením tejto myšlienky v európskom regióne je ECMWF. Možno preto konštatovať, že kladný alebo záporný postoj k členstvu v ECMWF znamená pre Slovenskú republiku aj odpoveď na otázku, či bude verejnosti k dispozícii kvalitná strednodobá predpoveď počasia alebo nie. Všetky meteorologické informácie a produkty ECMWF sú prístupné len členským štátom a štátom, s ktorými uzavrelo ECMWF zmluvu o spolupráci.
Mimoriadne dôležité sú strednodobé predpovede pre krízový manažment Slovenskej republiky. Možnosť predpovedať výskyt a vývoj počasia, ktoré spôsobuje katastrofy (zvlášť povodne), vo väčšom časovom predstihu, umožňuje prijímať účinnejšie opatrenia na ochranu životov a majetku. Okrem štandardných strednodobých predpovedí pripravuje a distribuuje ECMWF aj sezónne predpovede, ktoré umožňujú predpovedať prevládajúci charakter počasia v budúcich ročných obdobiach. Tieto informácie majú strategický význam pre ekonomiky jednotlivých krajín a po uzavretí dohody s ECMWF by boli k dispozícii aj pre Slovensko.
rp;sy;mt