Bratislava 5. septembra (TASR) - Novely tzv. zelených zákonov, ktoré prezident SR Ivan Gašparovič vrátil do parlamentu, prerokoval dnes Výbor Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody.
Zákon o ochrane voľne žijúcich živočíchov (CITES), ktorý prezident vrátil ako celok, dnes členovia výboru opätovne odporučili plénu NR SR, aby ho prijal. Výbor navrhuje schváliť po akceptovaní niektorých prezidentových pripomienok aj druhý spomínaný zákon.
Proti novele zákona o ochrane prírody ostro protestovali ochranárske združenia, ktorým zákon zmení postavenie z účastníkov konaní na zúčastnené osoby, čím by sa podľa nich dostali do úlohy pozorovateľov. Občianske združenie Občan a demokracia poukázalo aj na rozpor schváleného znenia s medzinárodným Aarhuským dohovorom. Pochybnosti o súlade s dohovorom vyslovil v pripomienkach aj Gašparovič. Obmedzenie účasti združení by zákon umožnil aj pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie a pri následných konaniach.
Environmentalisti sa stále domnievajú, že ich práva z dohovoru nebudú dodržané. Predseda výboru Ján Slabý pre TASR uviedol, že zmenu tohto bodu si vyžiadala pozitívna diskriminácia ochranárov v konaniach. "Túto istú úroveň prístupu mali aj osoby, ktoré nemajú osobný vzťah ku konaniu," tvrdí. Domnieva sa, že prístup mimovládnych organizácií by mal upraviť Občiansky súdny poriadok.
Poslanci akceptovali zmenu navrhovanú prezidentom SR týkajúcu sa aj ochrany mokradí. Ako TASR vysvetlila hovorkyňa Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne Martina Badidová, na vykonávanie činnosti meniacej stav mokrade tak bude naďalej potrebný súhlas orgánu ochrany prírody. "Naďalej však trváme na tom, že navrhovaná novela zásadným spôsobom negatívne ovplyvní ochranu prírody na Slovensku," dodala.
V návrhu zákona o CITES označil Gašparovič ako problémové časti upravujúce povinnosť evidencie chránených druhov. Zároveň poukázal na viacero legislatívnych nedostatkov. Schválený zákon podľa jeho názoru nespĺňa požiadavku zrozumiteľnosti. Slabý na margo pozitívneho stanoviska výboru uviedol, že navrhovaná ochrana týchto druhov je stále tvrdšia ako v ostatných štátoch.
Platforma mimovládnych environmentálnych organizácií Ekofórum vníma pozitívne odporúčanie pri CITES negatívne. "Cieľom predloženej novely je oslabenie evidencie a možností kontrolných orgánov, ktoré bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou za následok rozmach čierneho obchodu a zhoršenie kontroly obchodu s ohrozenými druhmi všeobecne," zhrnul pre TASR Tomáš Blaškovič z Ekofóra. Dodal, že štát tak napríklad stratí prehľad aj o nebezpečných jedincoch, ako sú jedovaté hady.