SME

KDH: Číž viedol parlament nedemokraticky

Šéf parlamentu by podľa poslanca Daniela Lipšica nemal niektorých podpredsedov parlamentu poverovať vedením schôdze.

Šéf parlamentu by podľa poslanca Daniela Lipšica nemal niektorých podpredsedov parlamentu poverovať vedením schôdze.Šéf parlamentu by podľa poslanca Daniela Lipšica nemal niektorých podpredsedov parlamentu poverovať vedením schôdze. (Zdroj: ČTK - Jan Koller)

Bratislava. Podpredseda parlamentu Miroslav Číž viedol mimoriadnu schôdzu o vyslovení nedôvery ministerke práce Viere Tomanovej nedemokraticky. Tvrdia to predstavitelia Kresťanskodemokratického hnutia (KDH).

Predseda KDH Pavol Hrušovský na dnešnej tlačovej besede povedal, že Číž použil nedemokratické praktiky a znemožnil vykonávať slobodný mandát poslanca. Vyčíta mu, že poslancovi za KDH Danielovi Lipšicovi počas schôdze vypol mikrofón. "Nebol dôvod na to, aby takýmto brutálnym, doslova až protizákonným spôsobom zneužívala táto vládna koalícia svoju parlamentnú väčšinu a dokazovala svoju silu len cez mandáty a nie právo a zákonnosť," uviedol Hrušovský.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Poslankyňa za KDH Mária Sabolová si myslí, že koalícia sa dohodla na nočnom rokovaní parlamentu, aby verejnosti a médiám sťažila sledovanie diskusie v parlamente. Ani jej sa nepozdávalo Čížovo vedenie schôdze. "Skutočne vedie schôdzu mnohokrát v rozpore s rokovacím poriadkom," podotkla Sabolová.

Lipšic: Je absurdné rozdávať kamene

Podpredseda KDH Daniel Lipšic označil za neprijateľné, aby ľudia počas rokovania parlamentu v rokovacej sále vyjadrovali politikom svoje sympatie a nesympatie. Nepáči sa mu, že predsedajúci Miroslav Číž klamal celú snemovňu, že nevidí žiadne transparenty, s ktorými prišli ľudia do parlamentu.

Za absurdné považuje, ak poslanec daruje ministerke kameň ako zbraň proti kritikom. "Čo bude nasledovať ďalej, rozdajú kamene verejnosti, aby ich mohli hádzať po poslancoch," pýta sa Lipšic. Podľa neho ide o prejav komunistického myslenia. Hrušovský je zhrozený z tohto daru. "Proti kvetom, samozrejme, nenamietame, ak to bol džentlmenský prejav poslanca pani ministerke," dodal Hrušovský. Darovanie kameňa podľa neho nepatrí do parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Kresťanskí demokrati sa domnievajú, že koalícia vracia Slovensko pred november 1989 a z parlamentu robí stranícky míting. Za nebezpečné považujú aj útoky premiéra Roberta Fica voči médiám. Podľa Lipšica predseda vlády musí vedieť, že počínanie novinára v prípade ministerky Tomanovej bolo síce neetické, ale "porušenie domovej slobody sa týka obydlia a nie záhrady." Lipšic tvrdí, že premiér zaútočil na novinárov, aby demonštroval silu.

Lipšic si myslí, že predseda parlamentu Pavol Paška by nemal niektorých svojich podpredsedov poverovať vedením schôdze. Podľa neho Číž si musí pri vedení schôdze uvedomiť, že je predsedajúcim nielen koalície, ale aj opozície. "Nesmie aplikovať dvojaký meter," apeluje Lipšic. Číž sa podľa neho správa ako stranícky funkcionár. Sabolová vyhlásila, že KDH ani opozícia nemá silu na to, aby dosiahli výmenu podpredsedu parlamentu, zodpovednosť nesie šéf parlamentu. "Sme svedkami totálneho uplatňovania väčšiny," dodal Hrušovský s tým, že v prípade sporných vecí budú požadovať, aby ústavnoprávny parlamentný výbor zaujal stanovisko. Zároveň si však uvedomujú, že aj v tomto výbore má koalícia

SkryťVypnúť reklamu

Strana KDH

Ilustračné foto

Prichádza s návrhom zákona, ktorý posilňuje bezpečnosť na školách a v školských zariadeniach.


TASR
Poslanec za KDH Ján Horecký.

Horecký označil čin dvoch mužov za nehorázne zbabelý.


TASR 3
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 829
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 440
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 128
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 571
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 803
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 251
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 019
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 919
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


8
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 31
Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025.

Gauffová zdolala Sabalenkovú v druhom grandslamovom finále.


a 1 ďalší 6
Premiér Fico s kolegami zo Smeru počas parlamentnej schôdze.

Prečo naši politici nerozumejú, keď im Rusi hovoria, že nás napadnú?


56

Sportnet

Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu