Bratislava 6. septembra (TASR) - Napriek intenzívnym zrážkam v posledných dvoch dňoch sa hladiny vodných tokov dramaticky nezvýšili a hydrológovia nepredpokladajú výskyt povodní.
Najvyšší úhrn zrážok namerali v utorok a v stredu v noci na východnom Slovensku v Kamenici nad Cirochou, a to 86 milimetrov. Druhý najvyšší stav namerali v Štóse - 73 milimetrov a tretí v Smolníku, kde spadlo 67 milimetrov zrážok.
"Takéto vysoké úhrny zrážok sa nevyskytujú každý rok, nie je to však výnimočná situácia," uviedol pre TASR klimatológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavel Faško. Uvedené množstvo zrážok podľa neho dokázalo prírodné prostredie zvládnuť, pretože v predchádzajúcich mesiacoch bolo málo zrážok a bolo sucho. Povodne zatiaľ podľa Faška nehrozia, ale situáciu môže ovplyvniť daždivé počasie v Rakúsku, na Morave a Poľsku.
Hydrologička SHMÚ Danica Lešková pre TASR potvrdila vyhlásenie prvého stupňa povodňovej aktivity, čo znamená zvýšenú bdelosť, na niektorých úsekoch Hornádu a Torysy a na niektorých úsekoch prítokov Popradu a Oravy. Zvýšenie hladiny zaznamenali hydrológovia aj na Dunaji a Morave, ale zatiaľ nedosiahli prvý stupeň. "Očakáva sa tam však vzostup hladiny, ktorý by mohol dosiahnuť prvý stupeň povodňovej aktivity, pretože ešte dnes a zajtra by malo pršať," tvrdí Lešková. Situácia však podľa nej nie je dramatická, hladiny vôd sa ustaľujú alebo stúpajú len mierne, takže povodne zatiaľ nehrozia.
V stredu a v noci na dnes sa zrážková činnosť presunula na západné Slovensko, kde hydrológovia namerali 71 milimetrov v Modre-Piesku. V Stupave spadlo 69 milimetrov a v Bratislave v Mlynskej doline 65 milimetrov.
Podľa Faška nie je úhrn zrážok nad 50 milimetrov vážny, ale treba si ho začať všímať. "Je to vzácny stav, ale ak neprší na jednom mieste viac ako jeden alebo dva dni a nie sú to prívalové dažde, takéto množstvo zrážok nespôsobí žiadnu katastrofu. Nebezpečné sú až zrážky nad 100 milimetrov, ale tie sa nevyskytujú často," tvrdí.
Faško predpokladá pokračovanie zrážok do piatka. Cez víkend by sa už malo vyjasniť, avšak nie otepliť. Teplota vzduchu by mala byť okolo 20 stupňov Celzia.
Zaujímavosťou je aj sneženie vo vysokohorských polohách. Súvislú pokrývku snehu zaznamenal SHMÚ na Lomnickom štíte, kde v stredu a dnes napadlo 44 centimetrov snehu, na Chopku napadlo 18 centimetrov. Dva centimetre nasnežilo aj na Skalnatom plese, ale sneh sa tam už dnes rozpustil. Podľa Faška to nie je extrémny stav, ale nie je to ani časté. Napríklad v septembri v roku 1971 napadlo na Lomnickom Štíte až 52 centimetrov snehu.
Meteorológovia predpokladajú, že sneženie potrvá do piatka, ale cez víkend by už malo prestať.