BRATISLAVA 6. septembra (SITA) - Konvalinka je názov novej sociálnej služby tiesňovej starostlivosti určenej na pomoc ľuďom v seniorskom veku a telesne postihnutým osobám. Na dnešnej tlačovej konferencii ju predstavila riaditeľka neziskovej organizácie Volanie života - Phonae Vitae Carmen Turányiová. Podľa nej služba pomôže k znižovaniu narastajúcich sociálnych, zdravotných a bezpečnostných rizík u cieľových skupín občanov. "Princíp tejto asistenčnej tiesňovej služby spočíva v nepretržitom kontakte občana s centrálou služby na diaľku prostredníctvom komunikačného zariadenia. Občania tak budú mať väčší pocit istoty," uviedla Turányiová. Služba tiesňovej starostlivosti je určená pre seniorov nad 75 rokov žijúcich osamote, osobám so zhoršeným zdravotným stavom, so zníženou pohyblivosťou, s rizikovým ochorením alebo ťažko zdravotne postihnutým. "Aby bolo občanovi pridelené takéto komunikačné zariadenie, musí spĺňať aspoň jednu z podmienok," konštatovala Turányiová. Služba bude spoplatnená sumou 420 korún mesačne.
Projekt Konvalinka je spolufinancovaný Bratislavským samosprávnym krajom (BSK) a Európskou úniou cez program Interreg III A. BSK vyčlenil 250 000 korún na zabezpečenie sociálneho poradenstva a prevencie na rok 2007. Pre agentúru SITA to uviedla riaditeľka sociálnych služieb a zdravotníctva Miluša Budayová. "BSK chce poukázať nato, že kvalita života občanov je dôležitá a na základe finančných možností sa ju snaží zlepšovať," dodala.
Podmienkou celodennej služby je aj to, aby mal občan pevnú linku. Služba bude fungovať tak, že klient stlačí gombík na zariadení, ktoré bude nosiť buď ako náhrdelník zavesený na krku alebo ako náramok zapnutý na ruke. To bude pripojené na telefón a okamžite bude komunikovať s Asistenčným tiesňovým volacím centrom. "Profesionálne vyškolený operátor po vyhodnotení situácie pošle ku klientovi rýchlu zdravotnú pomoc. Pokiaľ je nevyhnutná prítomnosť inej osoby, operátor okamžite kontaktuje príbuzných, susedov pacienta, alebo volá zdravotníkov, požiarnikov, prípadne políciu," uviedol Vlastimil Drašnar zo stanice prvej pomoci Miestneho spolku Slovenského Červeného kríža v Banskej Bystrici. "Centrum, rodinný príslušník alebo iná zverená osoba bude mať k dispozícii aj kľúč, aby sa v prípade nutnosti dalo dostať do bytu klienta bez toho, aby museli vylamovať dvere," dodal. Služba je tiež spojená s monitoringom registrovaných osôb. Špeciálne školení operátori ich jedenkrát do týždňa kontrolujú, aby sa ubezpečili, že sú v poriadku.
Maximálna kapacita je 500 klientov v rámci kraja. Podľa Turányiovej je služba veľmi účelná a majú o ňu veľký záujem aj občania, ktorí nie sú odkázaní na pomoc. Obdobná služba sa dnes poskytuje aj v Nitre a Banskej Bystrici.