Podľa Pašku by prvé návrhy na novelizáciu ústavy mohli do parlamentu prísť túto jeseň, alebo do konca roku. V súčasnosti polícia nemôže poslancov trestne stíhať bez súhlasu parlamentu.
"Sú niektoré články ústavy, ktoré si možnože aj dnes vyžadujú zmenu, aj na základe občianskych prianí," povedal dnes novinárom Gašparovič. Na prvom mieste pritom spomenul práve imunitu poslancov. Zmeny v ústave však podľa Gašparoviča budú len malé, keďže vládna koalícia nemá v parlamente ústavnú väčšinu.
Gašparovič bližšie nespresnil, ako by si zúženie imunity predstavil. Paška už dlhší čas presadzuje úplné zrušenie imunity poslancov vrátane imunity na výroky v parlamente.
Paška tento rok inicioval založenie parlamentnej komisie, ktorá plánuje pripraviť zmeny v slovenskej ústave. V komisii však pracujú len koaliční poslanci, opozícia naopak na zasadnutia nechodí. "Očakávam, že prvé návrhy na zmenu ústavy prídu do Národnej rady ešte na jeseň alebo koncom tohto roku," povedal dnes predseda parlamentu Paška.
Obmedzenie imunity nedávno navrhla v parlamente aj opozícia. Jej návrh však odmietli všetky koaličné strany. S úplným odstránením imunity nesúhlasia najmä koaliční partneri ĽS-HZDS a SNS.
Na dnešnej odbornej konferencii v Košiciach sa mal zúčastniť aj premiér Robert Fico. Pre veterné počasie mu však odlet z Bratislavy neodporučili.
Slovenskú ústavu schválila vtedajšia Slovenská národná rada 1. septembra 1992, necelý týždeň po tom, čo po rokovaniach v Brne vtedajší republikoví premiéri Václav Klaus a Vladimír Mečiar oznámili dátum a harmonogram rozdelenia spoločného štátu.
igr fil