Bratislava. Orgánom činným v trestnom konaní sa podarilo rozkódovať takzvanú Mečiarovu kazetu, na ktorej má byť zoznam klientov skrachovaných nebankových subjektov. Agentúre SITA to potvrdil generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Čo však na CD bolo, zatiaľ nevie.
"Dostanem sa k tomu pravdepodobne budúci týždeň," povedal Trnka. Dodal, že údaje, ktoré na nosiči sú, budú verifikovateľné, pretože jednu kópiu mala tajná služba a druhú generálna prokuratúra. "A tá je u mňa," dodal.
Hovorca SIS Karol Sorby sa k rozkódovaniu tzv. Mečiarovej kazety odmietol vyjadriť. "Informácie tohto druhu nepodávame," povedal pre agentúru SITA.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa v auguste pre denník Hospodárske noviny vyjadril , že kazetu, na ktorej by mali byť mená klientov nebankových subjektov, zašifrovali štyria ľudia. Ide o PGP šifru, ktorá sa dá veľmi ťažko otvoriť a veľmi ťažko prelomiť aj tzv. brutálnou silou. O odkódovanie kazety požiadal všetky dostupné zložky.
Podľa Trnku sú dve identické kazety, jedna je na prokuratúre a druhá na SIS. Na niekoľkých desiatkach počítačov v tajnej službe bol nastavený dešifrovací program a ten podľa Trnku bežal 24 hodín denne. V auguste tiež uviedol, že "ak bude kazeta dešifrovaná, tak je jasné, že tu budú proti sebe záujmy ju zverejniť, aj záujmy ju nezverejniť".
"Je predčasné sa k tomu vyjadrovať alebo robiť predčasné závery," reagoval pre TASR bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor. "Bolo by však zaujímavé zistenie, keby tento zoznam nekorešpondoval so zoznamom, ktorý obsahuje trestný spis kauzy. Teda nefigurovali by tam mená, ktoré sú v zozname poškodených, či svedkov," dodal. Podľa jeho slov by bolo teda zaujímavé skúmať, prečo obidva zoznamy nie sú totožné a či nedošlo napríklad k neoprávnenému obohateniu, alebo či nebola naplnená skutková podstata nejakého trestného činu.
Vladimír Mečiar dal generálnej prokuratúre zakódované CD v lete 2004 . Podľa slov V. Mečiara v NR SR v lete 2005 je autorom nahrávky Vladimír Fruni, jeden z bývalých konateľov spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia, ktorý ju vytvoril ako poistku.
Podľa Mečiara má ísť o zoznam ústavných činiteľov a firiem prepojených na politické strany, ktoré v nebankových subjektoch uložili svoje peniaze a brali z nich každoročne 30 percent. Mečiar v roku 2005 v parlamente tvrdil, že tesne pred krachom spoločností boli peniaze vrátené naspäť.
Šéf Horizontu Vladimír F. a jeho spoločníci Anna M., František M. a Marián Š. boli odsúdení z trestných činov podvodu a porušenia pravidiel v hospodárskom styku, ktorých sa mali dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií. Od roku 1997 do 4. februára 2002, keď spoločnosti zavreli všetky svoje pobočky, uzatvorili viac ako 850 000 zmlúv, výška vkladov predstavovala takmer 63 miliárd korún. Obžaloba vyčíslila škodu vyše 14 miliárd korún, čo sú nevyplatené vklady.
Autor: mš

Beata
Balogová
