BRATISLAVA 7. septembra (SITA) - Text vyhlásenia, ktorého návrh vo štvrtok schválilo predsedníctvo SMK, odošle strana predsedom parlamentov SR a MR, Pavlovi Paškovi a Katalin Sziliovej. Na dnešnej tlačovej besede strany o tom informoval jej predseda Pál Csáky.
Návrhom textu reaguje SMK podľa Csákyho na výzvu kolegov z KDH. Parlamenty by v úvode vyhlásenia deklarovali odhodlanie budovať spoločnú európsku budúcnosť a zbaviť sa historických nánosov vo vzájomných vzťahoch. Zdôraznili by stáročné spolužitie oboch národov a množstvo jeho pozitívnych čŕt, na základe ktorých možno vybudovať spoločnú víziu budúcnosti pri vzájomnom pochopení a podpore.
Uznali by aj problematické momenty spoločnej histórie - po tri na každej strane. Maďarský parlament by podľa návrhu SMK mal vyjadriť ľútosť nad politikou maďarskej (uhorskej) vlády z prelomu 19. a 20. storočia, ktorá porušovala menšinové práva, ďalej nad poľutovaniahodnými krokmi maďarskej vlády po roku 1938 a vstup vojsk Maďarskej ľudovej armády na územie bývalého Československa v roku 1968. Národná rada SR by mala podľa návrhu SMK vyjadriť poľutovanie nad porušovaním práv občanov maďarskej národnosti po roku 1918, nad odvlečením občanov maďarskej národnosti do Maďarska a Česka v rokoch 1945-48 a nad aplikovaním princípu kolektívnej viny voči nim.
V ďalších bodoch textu by sa podľa SMK mali oba parlamenty vyjadriť k negatívnym momentom nútenej výmeny obyvateľstva po druhej svetovej vojne a smerom k budúcnosti vyjadriť odhodlanie nasledovať v národnostnej politike pozitívne európske príklady a procesy. "Chce to úprimnosť," povedal Csáky s tým, že aj samotný text má názov Spoločne a úprimne. SMK navrhuje, aby ho parlamenty SR a MR prijali spoločne 8. mája 2008 na Deň Európy. "My zaň lobovať nebudeme, dávame ho k dispozícii ako krôčik na ceste, ktorá sa začala na počiatku 90. rokov," povedal Csáky, pričom vyzdvihol doterajšie kroky Katalin Sziliovej, Pavla Hrušovského a Bélu Bugára, ktorí už na túto tému rokovali.
Csáky potvrdil, že v prípade prijatia textu parlamentmi by to SMK považovala za bodku za historickými nánosmi. "Poznáme myslenie Slovákov aj Maďarov, intelektuálov a politikov z oboch strán, preto sme vytypovali takéto elegantné, vyvážené riešenie, aj keď vieme, že stopercentné neexistuje," dodal Csáky s tým, že je možné len v prípade, ak neprejde v slovenskom parlamente text z dielne SNS, ktorý má potvrdiť nedotknuteľnosť Benešových dekrétov.
Predsedníctvo SMK vyslovilo na štvrtkovom rokovaní aj nesúhlas s redukciou vysielania národnostného Rádia Patria. Plány Slovenského rozhlasu na zrušenie jeho vysielania na stredných vlnách považuje SMK podľa Csákyho za faktický zánik Patrie, preto chce rokovať s ministerstvom kultúry i vedením verejnoprávneho rozhlasu.