Nitra 7. septembra (TASR) Praktická trieda pre mládež postihnutú autizmom vznikla od začiatku tohto mesiaca v Nitre. Je určená pre mladých, ktorí už ukončili základnú školskú dochádzku a majú záujem pokračovať v rozširovaní svojich schopností i vedomostí.
Mamička autistky Mišky Batelovej tvrdí, že podobné zariadenie doteraz chýbalo nielen v Nitre, ale na celom Slovensku. Existujú už škôlky i základné školy pre autistické deti. Po ich skončení však deti nemali možnosť ďalej pokračovať vo vzdelávaní. V marci tohto roka ministerstvo školstva schválilo kritériá, podľa ktorých môžu autisti ďalej rozvíjať svoje schopnosti, konštatovala Stanislava Batelová. Praktická trieda je určená pre autistov vo veku od 16 do 25 rokov.
Experimentálna trieda zriadená v Internátnej a praktickej základnej škole na Červeňovej ulici v Nitre má zatiaľ troch žiakov. Tí mali príležitosť zoznámiť sa spolu s ďalšími mentálne postihnutými spolužiakmi počas workshopu, ktorý zorganizovalo občianske združenie Elpida v spolupráci s nadáciou Tatra banky. Združenie podporuje umelcov zo znevýhodnených sociálnych pomerov. Počas troch dní denne 22 detí maľovalo obrázky na tričká, výkresy, zhotovovalo šarkany, batikovalo látku. Od pondelka 10. septembra sa začnú venovať praktickým činnostiam, ako sú pestovateľské práce, šitie, vyšívanie, ale aj školským predmetom, ktoré sú schopné autisti zvládnuť.
V Nitre a okolí je v súčasnosti známych približne 40 autistov. K najstarším z nich patrí 18-ročná Miška Batelová. Určite sú aj starší ľudia s takýmto postihnutím, no nikto o nich nevie. Netuším, či sú doma, v ústavoch, čo je s nimi, konštatovala Stanislava Batelová. Pripúšťa, že časť z nich bola v minulosti nesprávne diagnostikovaná a rokmi sa pretransformovala na iné psychické choroby, najčastejšie schizofréniu.
Problematike autistov sa začali odborníci na Slovensku intenzívnejšie venovať pred zhruba 12 rokmi. Mnohí rodičia, ktorí majú problémy so svojím dieťaťom, doteraz nevedia, že práve ich dieťa trpí touto chorobou. Autizmus sa ťažko diagnostikuje, rodičia nepoznajú detaily prejavov tejto choroby. Podľa Batelovej aj odborná literatúra uvádza, že prejavom autizmu je uzavretosť dieťaťa pred svetom, neschopnosť prejaviť city. Nie je to tak. Autisti veľmi intenzívne vnímajú okolie, len majú iné potreby. Dokážu sa citovo veľmi upnúť na človeka, ktorý sa im venuje i nadviazať partnerské vzťahy. Veľmi dôsledne vyžadujú stereotyp v bežnom živote. Moja dcéra nepozná závisť, žiarlivosť, chamtivosť, cenu peňazí. My sme zmenili svoj postoj voči nej, ona napreduje a my sa od nej veľa naučíme, zhrnula vlastné skúsenosti Batelová.
Problémom zostáva absencia akéhokoľvek zariadenia na Slovensku, ktoré by umožňovalo autistom v staršom veku sa stretávať, vzdelávať, pracovať a ktoré by im poskytovalo potrebnú opateru. Cieľom rodičov dnešných mladých autistov je vytvoriť takéto centrum.