SME

HZDS chce nový štátny rozpočet

Hnutiu sa nepozdáva ani viacero návrhov zákonov. Členovia o tom rokovali na dnešnom republikovom predstavenstve.

(Zdroj: SITA)
Pre Ľudovú stranu - HZDS nie sú prijateľné návrhy zákonov týkajúce sa spravodajských služieb, boja proti terorizmu a zákona o NBÚ v podobe, v akej sú predložené. Na tlačovej besede počas rokovania republikového predstavenstva strany to uviedol jej predseda Vladimír Mečiar. "Nemôžeme garantovať, že poslanecký klub ich podporí. Je dosť možné, že už budeme podporovať vyradenie z programu,“ uviedol V. Mečiar. Dôvodom je, že v návrhoch chýbajú kontrolné mechanizmy a tieto inštitúcie sa ešte viac uzatvárajú do seba, rozširujú svoje kompetencie na úkor spoločnosti bez toho, aby sa preukázala spoločenská nevyhnutnosť. Podľa Mečiara každý zásah do osobných práv a slobôd občana musí byť vyvážený ochranou pred zneužitím. Tu sa podľa neho naopak uzákoňuje možnosť zneužitia. "Toto tu ešte nebolo,“ povedal Mečiar.

Pre HZDS je taktiež neprijateľný zverejnený návrh štátneho rozpočtu. "Oznámili sme premiérovi, že očakávame nový,“ povedal V. Mečiar. Podľa ĽS-HZDS s navrhovaným rozpočtom sú okrem vnútra, armády a SIS všetci nespokojní.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh zákona o DSS je predčasný

Republikové predstavenstvo ĽS-HZDS považuje návrh zákona o dôchodcovských správcovských spoločnostiach za predčasný. Strana navrhuje zákon odložiť, alebo zaradiť na koniec rokovania, aby bol priestor na rozhovory. Podľa Mečiara, zásadné rozhovory na túto tému neboli. "Pre nás nie je problém existencia druhého piliera. Pre nás je problém nedostatok peňazí na výplatu dôchodkov v prvom pilieri,“ povedal V. Mečiar. Podľa lídra ĽS-HZDS, ak by došlo k dočasným reguláciám v druhom pilieri, nemusí byť spochybnený druhý pilier. “Nestotožňujeme sa s týmito názormi a nie je nutný existenčný zápas, ani zneisťovanie občanov o peniaze uložené pre druhý pilier,“ dodal V. Mečiar.

ĽS-HZDS sa nestotožňuje ani s formuláciami v zákone o zdravotníctve vo vzťahu k súkromným zdravotným poisťovniam. Podľa Mečiara systém má byť pluralitný. Dôležitou otázkou podľa ĽS-HZDS je veľkostný typ poisťovní na to, aby boli funkčné.

SkryťVypnúť reklamu

Členovia Republikové predstavenstva HZDS sa venovali aj mediálnej politike. "Očakávali by sme, že budú jasnejšie stanoviská toho, kto je na to povolaný – ministra kultúry, než neustále vystúpenia premiéra, ktorý neustále vystupuje jasne, zreteľne a čisto, ale ten, kto je zodpovedný za správu mediálnej politiky, nehovorí nič,“ povedal V. Mečiar. Konflikt s médiami podľa neho "nepomôže médiám, ani nám“. Aj keď je premiér v konflikte s médiami, ĽS-HZDS ide po jeho boku, keďže sú v koalícii. Vladimír Mečiar si myslí, že zo strany premiéra to nie je najsprávnejšie. "Prijali by sme trochu iný postup,“ uviedol Mečiar.

Mečiar by privítal ospravedlnenie za maďarizáciu

Slovenskí europoslanci predložia v stredu v Európskom parlamente vyhlásenie ako reakciu na vznik Maďarskej gardy. Vyhlásením chcú europoslanci upozorniť na to, že „v dnešnej Európe, v 21. storočí jeden z členských štátov toleruje a vláda tohto štátu pripustí, že takýto spolok môže vzniknúť,“ uviedla na dnešnej tlačovej besede počas rokovania Republikového predstavenstva Ľudovej strany - HZDS europoslankyňa Irena Belohorská. Slovenskí europoslanci chcú požiadať Európsky parlament, aby sa tejto problematike venoval a celú záležitosť sledoval. Vývoj slovensko-maďarských vzťahov bol jednou z hlavných tém rokovania Republikového predstavenstva ĽS-HZDS.

SkryťVypnúť reklamu

"Vytváranie polovojenských oddielov považujeme za prejav fašizácie a sme proti tomu, aby sa takéto jednotky kdekoľvek v Európe vytvárali,“ uviedol predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Podľa neho v otázke slovensko-maďarských vzťahov je potrebné si veľa vecí vyjasniť. "Privítali by sme ospravedlnenie za maďarizáciu, okupáciu Slovenska, ako aj za rok 1968,“ uviedol V. Mečiar. Podľa neho je sporná otázka ospravedlnenia Slovenska za konanie voči maďarskej menšine po roku 1918. "To silne zaváňa revíziou Trianonu,“ doplnil Mečiar.

Podobne je tomu aj v otázke paušálneho ospravedlnenia sa za pohyby po roku 1945. Podľa lídra ĽS-HZDS je možné uvažovať o ospravedlnení tým občanom maďarskej národnosti, ktorí zostali občanmi Československa, dôsledne bojovali proti fašizmu, deportáciám Židov z územia južného Slovenska a boli postihnutí. "Ostatní nie, sú vinní v zmysle medzinárodných zákonov a sú vinní v zmysle dokumentov prijatých na Jalte a v Postupime,“ zdôraznil Mečiar.

SkryťVypnúť reklamu

Benešove dekréty sú história

Benešove dekréty sú dôsledkom druhej svetovej vojny a táto história bola podľa predsedu ĽS-HZDS ukončená. Ak by sa mali vytvárať fondy na odškodnenie občanov maďarskej národnosti analogické tým, ktoré boli pre židovskú menšinu, tak podľa Mečiara je takáto požiadavka urážkou židovskej menšiny a spochybňovaním holokaustu, "pretože ospravedlňovať by sme sa mali aj tým, ktorí Židov z južného Slovenska v uniformách maďarských fašistov a polície vysťahovávali,“ povedal v. Mečiar.

ĽS-HZDS má jasno aj v otázke podpory návrhu zákona z dielne KDH o zásluhách Andreja Hlinku o slovenskú štátnosť. Podľa Mečiara je pre HZDS bližšie stanovisko SNS než stanovisko KDH. "Ale keď už sa dávajú na túto stranu, tak by som im povedal, konečne po takmer 20-tich rokoch,“ odkázal V. Mečiar KDH.

SkryťVypnúť reklamu

V novembri bude mimoriadny snem na schválenie stanov

Republikové predstavenstvo ĽS-HZDS sa na dnešnom rokovaní v Poprade dohodlo na zvolaní mimoriadneho snemu strany v novembri tohto roku. Snem by mal prijať nové stanovy strany. Vedenie ĽS-HZDS zároveň vytvorilo komisiu na prípravu návrhu stanov, ktoré by mali byť predložené na všeobecnú diskusiu straníckym štruktúram.

Najvyššie vedenie strany sa dnes v Poprade zaoberalo aj hodnotením koalično – opozičných vzťahov. "Jednoznačne pre nás zostáva prioritou otázka podpory tejto vládnej koalície. Iné usporiadanie nie je v nijakom prípade a v žiadnej kombinácii politicky možné. Niet iného riešenia,“ povedal na tlačovej besede počas rokovania Vladimír Mečiar. Podľa predsedu strany tu nejde o otázku politickej vôle, ale o otázku súčtu programových cieľov, zlučiteľnosti programov a zlučiteľnosti dohôd.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 406
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 086
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 046
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 777
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 089
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu