SME

SNS a ĽS-HZDS proti vyhláseniu o slovensko-maďarských krivdách

Vedenia menších vládnych strán SNS a ĽS-HZDS sa dnes vyslovili proti vyhláseniu, v ktorom by parlamenty Slovenska a Maďarska podľa návrhu opozičnej SMK vyjadrili poľutovanie nad historickými krivdami medzi oboma národmi.

Bratislava 8. septembra (ČTK) - Šance na prijatie spoločného dokumentu tak na slovenskej strane klesli ešte pred zverejnením samotného textu.

"Slovenská národná strana jednoznačne trvá na tom, že Slováci sa skutočne nemajú za čo ospravedlniť," povedal predseda SNS Ján Slota na tlačovej konferencii po zasadnutí predsedníctva strany v Topoľčiankach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Miernejší postoj k vyhláseniu zaujal šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, odmietol ho však v rozsahu, ktorý navrhla SMK. Prípadné ospravedlnenie by sa mohlo týkať iba tých občanov maďarskej národnosti, ktorí ostali po roku 1938 občanmi Československa a neprijali občianstvo maďarského štátu, dôsledne bojovali proti fašizmu a deportáciám Židov, vyhlásil Mečiar počas rokovania predsedníctva strany v Poprade.

SkryťVypnúť reklamu

Najsilnejšia vládna strana Smer-sociálna demokracia premiéra Roberta Fica prostredníctvom hovorkyne odkázala, že sa k vyhláseniu vyjadrí až po jeho zverejnení.

Podľa SMK by mali parlamenty oboch republík vyjadriť poľutovanie za historické obdobia, v ktorých sa jeden národ dopustil krivdy na druhom, napríklad v časoch maďarizácie počas Rakúsko-Uhorska alebo počas deportácií Maďarov z južného Slovenska na prácu do českého pohraničia po druhej svetovej vojne. Zatiaľ nie je jasné, kedy by mala Národná rada o návrhu vyhlásenia rokovať. Podľa SMK by mali oba parlamenty schváliť text na Deň Európy 8. mája 2008.

Podobné vyhlásenia už v 90. rokoch prijala Slovenská národná rada v prípade vojnových deportácií Židov a povojnového odsunu takzvaných karpatských Nemcov.

SkryťVypnúť reklamu

Zblíženiu medzi Maďarskom a Slovenskom doteraz bránia najmä spory, ktoré vyplývajú z rozdielnych názorov na minulosť. Slota dnes pripomenul, že SNS chce v parlamente presadiť deklaráciu o nedotknuteľnosti dekrétov, ktorými maďarská menšina prišla po druhej svetovej vojne načas o občianske a vlastnícke práva. S myšlienkou deklarácie vyjadrili súhlas okrem koaličných strán aj opozičné SDKÚ-DS a KDH. Naopak SMK dekréty tradične kritizuje a v poslednom čase opäť začala hovoriť o potrebe odškodnenia.

pto

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 858
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 448
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 181
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 572
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 824
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 193
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 093
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 889
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


15
Grécko - Slovensko: ONLINE prenos z prípravného zápasu.

Sledujte s nami prenos.


4
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 40
Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025.

Gauffová zdolala Sabalenkovú v druhom grandslamovom finále.


a 1 ďalší 6

Sportnet

Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu