Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) považuje za absurdné, aby sa Slovensko ospravedlňovalo za tzv. Benešove dekréty, ktoré tvoria súčasť denacifikačnej legislatívy povojnového Československa. V diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk tak reagoval na iniciatívu SMK prijať spoločné vyhlásenie parlamentov Slovenska a Maďarska, v ktorom by vyjadrili poľutovanie nad historickými krivdami medzi oboma národmi. Návrh na ospravedlnenie si podľa Maďariča zamieňa obeť s vinníkom, navyše tým spochybňuje usporiadanie hraníc a majetkových pomerov po 2. svetovej vojne. Zdôraznil tiež, že súčasná vláda považuje Benešove dekréty za nedotknuteľné.
Hoci strana Smer-SD ešte o zámere SNS uzákoniť nemennosť Benešových dekrétov nerokovala, minister kultúry Marek Maďarič takúto myšlienku podporuje. Uviedol v dnešnej relácii TV JOJ Politika.sk.
"V Čechách sa nerozpakovali v parlamente prijať uznesenie, ktoré považuje denacifikačné zákonodarstvo za nedotknuteľné a ja by som nevidel nič tragické na tom, keby sme niečo podobné urobili aj na Slovensku, aby sa tu nespochybňovali výsledky II. svetovej vojny," vysvetlil.
Odmietnutím ospravedlnenia si vláda podľa predsedu SMK Pála Csákyho zvolí cestu konfliktu. "Teraz je slovenská politika na križovatke, buď zmierenie alebo konflikt,“ vyhlásil. Dodal, že odmietnutie návrhu na ospravedlnenie by SMK vnímala ako potvrdenie nerovnomerného postavenia príslušníkov maďarskej menšiny v štáte. Csáky sa vyslovil aj proti snahe SNS prijať v parlamente uznesenie o nedotknuteľnosti povojnových dekrétov. Výhrady k takémuto kroku očakáva aj z inštitúcií Európskej únie. "Z toho bude európska búrka“, poznamenal.
Napriek pretrvávajúcemu konfliktu s médiami vláda nepripravuje žiadne kroky, ktoré by mohli obmedziť ich slobodu, ubezpečil minister Maďarič. Obhajoval pritom právo vlády kriticky poukazovať na tie mediálne výstupy, ktoré sú v rozpore s etikou a pravidlami objektivity.
Vláda svoj boj s médiami skôr či neskôr prehrá, myslí si Csáky. Kauzu ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej nevníma ako mediálny útok na člena vlády, ale ako dôsledok neschopnosti ministerky viesť rezort. Podľa Csákyho je len otázkou času, kedy bude Tomanová vymenená.
Maďarič tiež odmietol Csákyho názor, podľa ktorého polícia dostatočne nekoná v kauze Hedvigy M. "Spolitizovanie kauzy Hedviga je hanbou slovenských orgánov," povedal Csáky, na čo Maďarič reagoval, že práve zástupcovia SMK sa v kauze od začiatku angažovali, poslanec Gábor Gál jej dokonca robil advokáta.Maďarič odmietol aj názor Pála Csákyho, podľa ktorého premiérova poznámka o zdravotnom stave ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej môže naznačovať úvahy o jej odchode. "Nezaoberáme sa odstúpením ministerky, veď sme ju teraz obhajovali," uviedol s dodatkom, že táto poznámka sa týkala výlučne negatívneho pôsobenia neadekvátnej mediálnej pozornosti na Tomanovej zdravie.
"Pani ministerka urobila jasné chyby, naviac pri jej pôsobení nevidíme víziu vo veľmi problematickej oblasti. Koalícia nemala argumenty, tak sa snažila odviesť pozornosť," komentoval Csáky výsledok mimoriadneho rokovania vlády, ktoré odporučilo generálnemu prokurátorovi vyšetriť vniknutie na Tomanovej pozemok, uspatie jej psa a niektoré medializované informácie týkajúce sa novinárskej etiky. Podľa Csákyho sa takto vláda snaží vytvoriť dojem, že kritika ministerky zo strany médií je neférová.
"Tú kauzu vytvorili médiá, živili ju a vyzývali politikov, aby ju vyriešili," reagoval Maďarič, bližšie však nešpecifikoval, ktoré medializované informácie sa ukázali ako pravdivé a ktoré ako fabulácie.
Pripomenul však, že vláda má právo sa ohradiť, ak považuje správanie sa médií za neadekvátne. "Táto vláda neurobila nič, čo by médiá obmedzovalo, ani k tomu nesmeruje," dodal Maďarič. Médiá však podľa neho vo všeobecnosti viac vychádzajú v ústrety pravicovým, ako sociálnodemokratickým vládam. Csáky v reakcii pripomenul, akej ťažkej kritike musel čeliť on v čase vstupu do Európskej únie, prípadne neskôr expremiér Mikuláš Dzurinda. Mimoriadne rokovanie vlády však kvôli tomu nikto nezvolával.
"Médiá registrovali, že sme robili premyslené kroky, že sme to mali prediskutované," pripustil napokon Csáky do istej miery iný prístup médií k bývalej vláde.
Autor: ks

Beata
Balogová
