Mnohí novinári nemajú skončenú žurnalistiku a sú to elévi manipulovateľní svojim vedením. V dnešnej relácii STV O päť minút dvanásť to ako reakciu na konflikty vlády a médií uviedol podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič.
"Na Slovensku sú médiá, ktoré používajú podpásové metódy. Ak majú mať politici vyvážené práva a povinnosti, tak toto očakávam aj od médií," vysvetlil Čaplovič s tým, že od žurnalistov požaduje konanie v duchu etického kódexu. Zároveň však poprel, že by kabinet viedol so žurnalistami vojnu, ale "útoky na rodinu ministerky práce Viery Tomanovej sú skutočne brutálnym mediálnym terorom. To sa deje len v diktatúrach a totalitách," prízvukoval.
Čaplovič očakáva, že Tomanová bude vystavená ďalšiemu brutálnemu mediálnemu útoku, keď parlament bude prerokúvať novelu zákona, ktorým sa bude meniť fungovanie druhého piliera dôchodkového systému. Myslí si, že niektoré médiá robia podpásové údery. "Útoky na rodinu pani Viery Tomanovej je skutočne brutálny mediálny teror, narušenie domovej slobody - to sa deje len v diktatúrach a totalitách, to sa nesmie diať v demokraciách," vyhlásil Čaplovič s tým, že vláda si váži médiá, ale tie musia dodržiavať pravidlá.
Na otázku podpredsedu parlamentu Milana Horta (SDKÚ-DS), prečo sa predseda vlády Robert Fico nechce už dlhšiu dobu stretnúť s predsedníčkou Slovenského syndikátu novinárov Zuzanou Krútkou, Čaplovič odpovedal, že on s Krútkou komunikuje. "Ten dialóg medzi politikmi a médiami funguje, žiadne strašné veci sa nedejú," podotkol s otázkou, prečo Tlačová rada a Rada pre vysielanie a retransmisiu nesleduje neetické kroky niektorých médií.
Čaplovič poznamenal, že on sám so žurnalistami vychádza dobre a profesionálov, ktorí majú skončenú žurnalistiku alebo politológiu, si váži. "S tými, čo skončili strednú školu a teraz robia v nejakom bulváre, viem len veľmi ťažko komunikovať," povedal.
Hort považuje zvolanie mimoriadnej schôdze vlády kvôli "podozreniam z neetických a nezákonných praktík niektorých médií" v deň odvolávania Tomanovej za odpútavanie pozornosti od skutočných problémov koalície. "Ak bol voči ministerke porušený zákon (podľa kabinetu sa mal neznámy fotograf dostať na jej súkromný pozemok a uspať jej psa, pozn. TASR), tak má dať ako každý iný človek trestné oznámenie na neznámeho útočníka a vec by sa normálnym spôsobom riešila," konštatoval.
Diskutéri sa dotkli aj problematiky prezidentských kandidátov. Hort pripomenul, že sa tým budú zaoberať na jeseň. "Budeme chcieť diskutovať najprv v našej strane a potom v rámci opozície," dodal. Podobne nekonkrétny bol aj Čaplovič. "Nebudeme o tom hovoriť do médií, budeme o tom veľmi vážne diskutovať na jeseň alebo začiatkom budúceho roka," doplnil.
Hort tiež obvinil Ficov kabinet z toho, že robí asociálne kroky. Kritizoval pripravované zmeny v dôchodkovom systéme. Čaploviča vyzval, aby sa neznižoval na úroveň premiéra Fica a nezavádzal ľudí v tom, ako dôchodkové správcovské spoločnosti ohrozujú peniaze ľudí. "Neznižujte sa," apeloval Hort na Čaploviča. Podľa Horta ide koalícia deštruovať druhý pilier dôchodkového systému, do ktorého vstúpilo 1,5 milióna ľudí. "Je to brutálne, čo idete urobiť s dôchodkami," podotkol Hort. Čaplovič odmietol Hortove tvrdenia s tým, že Dzurindova vláda bola asociálna.
Autor: ks

Beata
Balogová
