Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS) považuje za fašistické vytvorenie polovojenskej Maďarskej gardy, ktorá si dáva za úlohu útoky proti susedným štátom. "To je fašizmus," povedal v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12. Podľa neho slovenské orgány konali, keď u nás vznikala Slovenská pospolitosť a zakázali ju. Predseda SMK Pál Csáky vyhlásil, že Maďarskú gardu nemožno porovnávať so Slovenskou pospolitosťou, lebo "tá pokračuje vo svojej činnosti presne v takej forme, ako bola zaregistrovaná garda". Myslí si, že nikde v Európe nie sú potrebné jednotky, akými sú Slovenská pospolitosť či Maďarská garda.
Téma Maďarskej gardy je na Slovensku zbytočne prehysterizovaná. V dnešnej relácii Slovenskej televízie O päť minút 12 to uviedol šéf opozičnej SMK Pál Csáky.
"Vznik gardy je ale chybný a nepotrebný krok a maďarské orgány by mali konať," vysvetlil Csáky s tým, že SMK chce zmierenie a niektoré slovenské politické strany to odmietajú. "My nepotrebujeme otvorené slovensko-maďarské problémy, my nemáme komplexy menejcennosti, aby sme sa liečili v tejto oblasti cez takéto konflikty," prízvukoval bývalý podpredseda vlády s vysvetlením, že práve SMK urobila smelý krok, keď vypracovala návrh zmierenia obsahujúci tri dôvody na ospravedlnenie Slovákov voči Maďarom a naopak. "Ak by sa to prijalo, tak by to bola bodka za slovensko-maďarskými traumami," mieni Csáky.
Podľa Csákyho, SMK nepotrebuje mať v slovensko-maďarských vzťahoch otvorené problémy. "Maďarská karta je už nemiestna," podotkol s tým, že Slováci a Maďari by sa mali vzájomne ospravedlniť. Každý národ za tri historické momenty. Seriózny text dokumentu, ktorý obsahuje ospravedlnenie, predložila podľa Csákyho len SMK. Csáky tvrdí, že SMK chce raz a navždy vyriešiť aj otázku Benešových dekrétov. SMK si podľa neho dáva za cieľ odstrániť negatívne dôsledky týchto smutných dokumentov. Jureňa nesúhlasí s dokumentom SMK. Csákyho v polemike obvinil z toho, že SMK má podpredsedu, ktorý má fašistické prejavy.
Csáky si myslí, že zvolanie mimoriadnej schôdze vlády, na ktorej sa rokovalo o konaní niektorých médií vo vzťahu k ministerke práce Viere Tomanovej, bolo "absolútne smiešne a nemiestne". "Stačil možno jeden telefonát na nejakého policajného šéfa - a tým vec mohla byť vybavená. Je to do Guinnessovej knihy," povedal Csáky. Jureňa tvrdí, že možno nie je potrebné, aby sa vláda zišla a zaoberala sa médiami, pretože kabinet je podľa neho na to, aby konal. "Sú konkrétne inštitúcie a orgány, ktoré by mali konať," vyhlásil Jureňa s tým, že zahlasoval za uznesenie vlády, pretože ho presvedčil konkrétny prípad, ktorý sa týkal Tomanovej.
Na záver sa dotkli aj problematiky zákona o lesoch, ktorý od septembra priniesol zákaz cyklistom pohybovať sa mimo vyznačených ciest. "V súčasnosti je už na CD nosiči, ktorý ide do distribúcie, zdokumentovaných 40 tisíc kilometrov lesných ciest," vysvetlil Jureňa. Každý podľa neho vie, čo je lesná cesta a ide o to, aby sa nechodilo krížom po lesných porastoch. "Je to len o pravidlách vstupu do lesa," dodal.Csáky sa domnieva, že pri príprave zákona sa mal nechať väčší priestor na diskusiu, ktorý by mohol priniesť "elegantnejšie riešenie".
Autor: ks

Beata
Balogová
