Horný Tisovník 10. septembra (TASR) - Kedysi čulá obec Horný Tisovník v okrese Detva sa za uplynulých niekoľko rokov zmenila na chalupársku kolóniu. Z viac ako 200 domov je dnes približne polovica chalúp, v ktorých pulzuje život už len počas víkendov.
"Počet obyvateľov sa od roku 1990 zmenšil na polovicu," hovorí starosta obce Ján Kluka. Stovku domov obýva dnešných 215 stálych obyvateľov, ďalšia stovka je cez pracovné dni prázdna. Život sa do nich vracia v piatok večer, keď prichádzajú ich noví majitelia alebo potomkovia starousadlíkov.
"Vracajú sa najmä štyridsiatnici a päťdesiatnici, ktorí pred časom odišli do okolitých okresných miest za prácou a v rodičovských domoch si pripravujú zázemie na jeseň života," konštatuje starosta. Typickí chalupári sú z celého Slovenska. Autá pri domoch majú evidenčné značky ďalekej Nitry či Bratislavy, ale aj bližších miest - Banskej Bystrice, Lučenca a Zvolena. Niektorí sa snažia tradičné poľnohospodárske usadlosti citlivo prispôsobiť pôvodnej architektúre. Ešte po druhej svetovej vojne bolo hlavným zdrojom obživy miestnych pestovanie obilia, najmä raže. Preslávené boli tamojšie pálenice. Ražnú pálenku z Tisovníka si údajne dávali nosiť komunistickí funkcionári z celej republiky.
"Dnes už rožovku v dedine nikto nepáli," tvrdí starosta. Tých pár domácich chlapov, ktorí ešte pracujú v lese, si chodí kupovať fľašku do obchodu. "Niekedy sa im smejem, že ako dopadli," hovorí Kluka s úsmevom.
Horný Tisovník však žije aspoň počas voľných dní. Naopak, Dolný Tisovník, ktorý je jeho súčasťou od začiatku 70. rokov, je dnes už takmer prázdny. Pred 50 rokmi, keď bol ešte samostatnou obcou, tam žilo 165 ľudí. Dnes v niekoľkých domoch prebýva už len posledných deväť duší.