AKTUALIZOVANÉ 16:06

Dôchodkový systém podľa Fica ohrozuje euro

Premiér oznámil, že vláda chce preto zobrať čo najviac príjmov dôchodkovým správcovským spoločnostiam.

(Zdroj: ČTK)

Súčasné nastavenie penzijného systému ohrozuje plánované prijatie eura v roku 2009. Vyhlásil to dnes premiér Robert Fico po rokovaní koaličných lídrov.

Oznámil, že vláda chce zobrať čo najviac príjmov dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS). Z nich chce znížiť rastúci schodok v štátom kontrolovanej Sociálnej poisťovni a tým aj dodržať kritérium na nízky deficit celých verejných financií.

"Spôsob, akým predchádzajúca vláda vytvorila dôchodkové správcovské spoločnosti, ohrozuje zavedenie eura na Slovensku," povedal Fico. "Dnes stojíme pred témou, ako ešte zachrániť euro a ako reagovať na tento obrovský deficit, ktorý vytvorila predchádzajúca Dzurindova vláda," uviedol.

Druhý pilier presadila Dzurindova vláda

Sporenie na penzie na súkromných účtoch v DSS, takzvaný druhý dôchodkový pilier, presadila minulá pravicová vláda Mikuláša Dzurindu. Rozdelenie odvodov na penzie však podľa Fica vytvorilo schodok viac ako 26 miliárd korún v Sociálnej poisťovni. Jej hospodárenie sa pritom započítava do verejných financií.

Fico uistil, že vláda je stále rozhodnutá všetky maastrichtské kritériá pre euro plniť a chce zostaviť na budúci rok štátny rozpočet tak, aby schodok verejných financií neprekročil úroveň 2,3 percenta hrubého domáceho produktu.

Súčasne však premiér povedal, že Slovensko stále rokuje s Európskym štatistickým úradom (Eurostat) o tom, ktoré inštitúcie má zahrnúť do hospodárenia verejnej správy. Otázne podľa neho ostáva začlenenie Národnej diaľničnej spoločnosti, Slovenskej televízie alebo Slovenského rozhlasu.

Podľa kritérií pre vstup do eurozóny by verejný schodok Slovenska nemal v tomto roku prekročiť hranicu troch percent HDP. Z ostatných kritérií doteraz analytici pripomínali ako najväčšie riziko udržateľnosť nízkej inflácie.

Fico chce z DSS vyžmýkať čo sa dá

Vláda pôvodne navrhla v novele zákona o sociálnom poistení opatrenia, ktoré by pomohli Sociálnej poisťovni navyše šiestimi až siedmimi miliardami korún. Podľa Fica sa však otvoril priestor na ešte širšie zásahy do príjmov DSS, ktoré dnes opäť tvrdo kritizoval. "Musíme z nich vyžmýkať, čo sa dá," povedal.

Podľa vládneho návrhu, o ktorom začne parlament rokovať možno už tento týždeň, by mohli sporitelia na budúci rok vystúpiť z druhého dôchodkového piliera, teda prestať si sporiť na súkromných účtoch v DSS. V posledných dňoch sa však objavila v médiách informácia, že sa uvažuje aj o úprave pomerov v odvodoch na dôchodky v neprospech DSS. Zatiaľ čo v súčasnosti si Sociálna poisťovňa i súkromné DSS rozdeľujú od sporiteľov po deviatich percentách z ich vymeriavacieho základu, po novom by sa pomer zmenil na 12:6 v prospech poisťovne. Koaliční lídri dnes nepriamo potvrdili, že o variante zníženia odvodov do DSS sa rokuje.

Koalícia potvrdila, že s DSS rokuje

Deficit Sociálnej poisťovne by sa mohol v najbližších rokoch čiastočne vykrývať vďaka zníženiu odvodov do druhého dôchodkového piliera. Predstavitelia vládnej koalície totiž na pondelňajšom rokovaní koaličnej rady potvrdili, že v súčasnosti rokujú experti ministerstva financií s predstaviteľmi dôchodkových správcovských spoločností (DSS) o možnostiach redukcie deficitu Sociálnej poisťovne.

Návrh novely zákona o sociálnom poistení z dielne rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny sa tak dostane v programe najbližšej schôdze Národnej rady SR až na záver, aby sa vytvoril priestor na ďalšie rokovania. Premiér Robert Fico pritom pripustil, že je možné, že z rokovaní s DSS vzíde napokon riešenie, ktoré by bolo pre štát ešte výhodnejšie, ako bol návrh ministerstva práce, ktorý má však zatiaľ jeho plnú podporu. Podľa Fica je preto predčasné hovoriť, v akej podobe novelu zákona parlament napokon schváli. "To je ťažko teraz povedať, my tlačíme na DSS a musíme z nich vyžmýkať, čo sa dá," povedal po Koaličnej rade Fico. Ako dodal, žiadne z prijatých riešení však nemôže ohroziť plánovaný deficit verejnej správy na budúci rok na úrovni 2,3 % hrubého domáceho produktu.

Podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara je pritom pravdepodobným predpokladom riešenia situácie o deficite SP sínusoida, teda dočasný pokles príspevkov plynúcich do fondov penzijných spoločností, a naopak navýšenie príjmov poisťovne. Tento pokles by sa mal po určitom čase kompenzovať vrátením sa k pôvodnej sadzbe príspevkov na dôchodkové sporenie, a potom dokonca navýšením tejto sadzby.

Podľa informácií denníka Pravda pritom DSS rokujú s ministerstvom financií a Národnou bankou Slovenska o možnosti dočasného zníženia odvodov do novovytvoreného druhého piliera zo súčasných 9 % na 6 % hrubej mzdy, pričom počas nasledujúcich troch rokov by príspevky znova stúpli na 9 %. "Na tých fondoch nebude strata žiadna, pretože ich splatnosť sa začína o 20 až 25 rokov. Takže nestratia nič, dokonca si myslím, že v konečnom dôsledku, ak to bude tak, ako to tie prvé rozhovory ukazujú, tak získajú," povedal dnes po rokovaní Koaličnej rady Mečiar. Premiér Fico však možnú dohodu s DSS podmieňuje väčšími garanciami na zvýšenie bezpečnosti prostriedkov sporiteľov v správcovských spoločnostiach. "Ja, ak mám hovoriť za seba, chcem tam vidieť garancie. Neviem, či sa dohodneme, keď tam nebudú," povedal s tým, že bude trvať na tom, aby za prostriedky v DSS ručili ich materské spoločnosti a takisto bude tlačiť na vyššiu mieru zhodnotenia zdrojov, ktoré sa do DSS vkladajú.

DSS vytlačili z rokovania štátny rozpočet

Rokovania s DSS sú pritom jednou z príčin, prečo sa šéfovia koaličných strán na pondelňajšom rokovaní zatiaľ nezaoberali detailnejšie rozpočtom na budúci rok. Podľa Fica bol totiž pôvodný rozpočet stavaný na základe súčasného návrhu novely zákona o sociálnom poistení. "Rátali sme s príjmom 6,5 mld. Sk vďaka návrhu pani Tomanovej, ale keďže sa otvorila možnosť pritlačiť na DSS ešte viac, tak o tom rokujeme," povedal Fico s tým, že štát by tak mohol v konečnom dôsledku získať viac, ako prostredníctvom návrhu ministerstva práce. Nevylúčil pritom, že by prostriedky získané navyše využil na financovanie niektorých z vládnych priorít. Euro však zostáva podľa premiéra strategickou prioritou a s ním aj znižovanie schodku verejných financií. "Garantujem deficit na úrovni 2,3 % a nižší, lebo euro je náš strategický cieľ," konštatoval.

V otázke rozpočtu sa pritom podľa neho ešte v súčasnosti rieši napríklad aj vzťah niektorých inštitúcií, ako Národnej diaľničnej spoločnosti, k deficitu verejnej správy, teda či budú ich deficity započítavané do verejného okruhu. Tieto otázky treba podľa Fica doriešiť s Eurostatom. Potom a po ukončení rokovania s DSS sa môžu podľa premiéra začať vážne politické rokovania v rámci koalície o podobe budúcoročného rozpočtu. Podľa Mečiara však je prvý návrh rozpočtu, ktorý rezort financií predložil vláde, už neaktuálny, a momentálne sa čaká na druhú verziu.

Opozícia chce brániť druhý penzijný pilier

Všetky tri opozičné strany sa podľa očakávania postavia proti oslabeniu druhého penzijného piliera, ktoré parlamentu navrhla vláda premiéra Roberta Fica. Dohodli sa na tom dnes lídri SDKÚ-DS, SMK a KDH. Opozícia však má v parlamente iba menšinové zastúpenie.

Zmeny v dôchodkoch vláda presadzuje v novele zákona o sociálnom poistení. Podľa dostupných informácií sa v koalícii uvažuje o znížení odvodov na účty dôchodkových správcovských spoločností (DSS) v prospech štátom kontrolovanej Sociálnej poisťovne. Parlament by mal o predlohe rokovať na schôdzi, ktorá sa začne v utorok.

"To, čo vláda predložila do parlamentu, je nový spôsob znárodnenia. Je to frontálny zákonný útok na peniaze občanov," povedal predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. V prípade, že by novela prešla v parlamente v navrhovanom znení, pôjde o lúpež storočia, dodal.

Opozícia predlohu nepodporí ani ak sa vláda s DSS dohodne

Opozícia podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského nepodporí predlohu ani v prípade, že sa vláda dohodne so zástupcami DSS na znížení odvodov. Podľa informácií denníka Pravda sa uvažuje o tom, že pomer odvodov na dôchodky sa zmení na 12:6 percent v prospech Sociálnej poisťovne, zatiaľ čo doteraz si poisťovňa a DSS rozdeľovali rovnako po deviatich percentách.

Zmena by sa týkala viac ako 1,5 milióna sporiteľov, ktorým DSS ukladajú peniaze na penziu v takzvanom kapitalizačnom dôchodkovom pilieri. Ten vznikol počas minulej Dzurindovej vlády.

Vláda v novele sociálneho poistenia navrhla tiež možnosť vystúpiť z druhého piliera a vylúčila z neho ľudí odkázaných na štát ako napríklad matky s deťmi. Predloha má tiež zvýšiť maximálny vymeriavací základ, čo by sa odrazilo na vyšších penzijných odvodoch pre lepšie zarábajúcich.

Obmedzenie súkromného sporenia na dôchodky presadzuje najmä najsilnejšia vládna strana Smer-SD premiéra Roberta Fica. Zdôvodňuje to aj potrebou zvýšiť zdroje Sociálnej poisťovne, ktorá napríklad vypláca penzie súčasným dôchodcom. Spustením sporenia na súkromných účtoch prišla totiž o príjmy vo výške niekoľkých miliárd korún ročne. Bývalý premiér Dzurinda však vyhlásil, že slovenská ekonomika je v súčasnosti natoľko silná, že výpadok príjmov poisťovne by vláda mohla nahradiť z verejných financií.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 438
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 816
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 242
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 706
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 611
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 583
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 461
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 833
 9. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 252
 10. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 180

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KOŠICE KORZÁR

Dva roky sedí v zastupiteľstve. Prehovoril raz. Keď skladal sľub

Riaditeľ košickej UNLP Milan Maďar iba stláča hlasovacie zariadenie.

Neprehliadnite tiež

Majú vlastnú nemrznúcu zmes. Na Železnej studničke už kvitnú snežienky

Objavili sa prví poslovia jari. Musia však odolávať nočným mrazom, aby potešili a priniesli nádej, že jar sa už blíži.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Rómsky splnomocnenec: Darmo robíme dobré kroky, ak to nevieme predať verejnosti

Problém priznal Ravasz v oblasti terénnych sociálnych pracovníkov.

Raper Kali: Silným motívom je smrť Róberta Remiáša

Raper Kali, vlastným menom Koloman Magyary (34), napísal titulnú pesničku k filmu Únos. Tvrdí, že ho obdobie 90. rokov láka.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop