Bratislava 10. septembra (TASR) - Posilnenie medzinárodnej spolupráce medzi štátmi pri vypracúvaní a prijímaní účinných opatrení na predchádzanie a trestanie zločinu nedobrovoľného zmiznutia je hlavným cieľom Medzinárodného dohovoru o ochrane všetkých osôb pred nedobrovoľným zmiznutím, o ktorom bude v stredu rokovať vláda.
Podpísaním uvedeného dohovoru sa Slovensko sa zaviaže k medzinárodnej spolupráci v trestných veciach v súvislosti s vyšetrovaním, trestným konaním, vydávaním osôb, ako aj predchádzaním páchaniu zločinu nedobrovoľného zmiznutia. Zároveň bude musieť prijať opatrenia, aby sa tento zločin proti ľudskosti považoval za trestný čin podľa trestného práva SR.
Ako z dohovoru vyplýva, každý štát na základe svojho podpisu prijme opatrenia, aby sa za trestne zodpovednú považovala aspoň každá osoba, ktorá spácha nedobrovoľné zmiznutie, prikáže jeho spáchanie, navedie na jeho spáchanie, pokúsi sa o takýto čin, je jeho spolupáchateľom alebo účastníkom. Trestne zodpovedný bude aj nadriadený, ktorý vedel o svojich podriadených, že spáchali alebo sa chystali spáchať trestný čin nedobrovoľného zmiznutia či vedome nezohľadnil informácie, ktoré jasne naznačovali takéto konanie.
Z dokumentu zároveň vyplýva, že žiadne nariadenie alebo pokyn od akéhokoľvek verejného orgánu - občianskeho, vojenského alebo iného - sa nesmie použiť na ospravedlnenie trestného činu nedobrovoľného zmiznutia.
Každý zmluvný štát však môže stanoviť poľahčujúce okolnosti najmä pre osoby, ktoré po tom, ako boli zapletené do spáchania nedobrovoľného zmiznutia, účinne prispeli k tomu, že zmiznutá osoba bola privedená živá, alebo umožnili objasnenie prípadu či identifikáciu páchateľov nedobrovoľného zmiznutia.
Ako uvádza ministerstvo spravodlivosti, ktoré je predkladateľom dokumentu, SR jednoznačne a aktívne vystupuje v oblasti ochrany a podpory ľudských práv a základných slobôd a hlási sa ku všetkým aktivitám medzinárodného spoločenstva v tejto oblasti. "Je v záujme SR, aby bol dohovor podpísaný na najvyššej úrovni prezidentom SR, ktorý sa má zúčastniť 62. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, a to v prvom týždni všeobecnej rozpravy, ktorá sa uskutoční 25. až 27. septembra 2007 v New Yorku," uvádza sa v materiáli.
Za nedobrovoľné zmiznutie sa na účely tohto dohovoru považuje zadržanie, väzba, únos alebo akákoľvek iná forma pozbavenia slobody, pričom týchto činov sa dopustili zástupcovia štátu, osoby alebo skupiny osôb, ktoré konajú s poverením, za podpory alebo s tichým súhlasom štátu.
Medzinárodný dohovor o ochrane všetkých osôb pred nedobrovoľným zmiznutím je najnovším medzinárodným zmluvným dokumentom v oblasti ochrany ľudských práv a základných slobôd v rámci systému OSN. Bol vypracovaný na základe Deklarácie o ochrane všetkých osôb pred nedobrovoľným zmiznutím schválenej rezolúciou Valného zhromaždenia (VZ) OSN z 18. decembra 1992. Dokument prijalo VZ OSN 20. decembra 2006 a 6. februára 2007 ho v Paríži otvorili na podpis.
map ak