Lídri koaličných strán sa totiž zhodli na troch základných princípoch tejto novely: peniaze, ktoré poisťovne vyberú, sú verejnými zdrojmi, pozitívny hospodársky výsledok poisťovní sa má vrátiť do systému a správny fond sa zníži zo štyroch na tri percentá. Je však možné, že sa jednotlivé ustanovenia zákona budú ešte dolaďovať v druhom čítaní.
Koaliční partneri sa dohodli, že podporia návrhy SNS na schválenie zákona o zásluhách Andreja Hlinku, ako aj uznesenie o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov.
Predsedovia Smeru-SD, ĽS-HZDS a SNS sa dohodli na presunutí zákona o sociálnom poistení na koniec nadchádzajúcej schôdze NR SR, aby tým vytvorili väčší priestor pre rokovanie vládnych expertov so zástupcami dôchodcovských správcovských spoločností.
Naopak, trojicu branno-bezpečnostných zákonov koalícia z rokovania 13. schôdze parlamentu úplne stiahne. Ide o zákon o ochrane pred financovaním terorizmu, zákon o tajných službách a zákon o brannej povinnosti. Dôvodom stiahnutia návrhov sú výhrady SNS a ĽS-HZDS, podľa predsedu národniarov Jána Slotu tieto zákony pravdepodobne pripravia odznova.
"Zákony, ktoré vrátil do NR SR pán prezident, veľkú šancu nemajú," poznamenal predseda ĽS-HZDS na margo úvodu zajtrajšej schôdze parlamentu. Prvé čítania vládnych zákonov by však podľa neho prejsť mali.
Mečiar sa v piatok 7. septembra stretol s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom v súvislosti s dešifrovanou disketou s menami bývalých klientov nebankových spoločností. Údajne majú obsahovať informácie o ľuďoch, ktorí zarábali na úrokoch vysoké sumy a tesne pred krachom nebankoviek si vklady vybrali. Predseda ĽS-HZDS Trnku požiadal o heslo, ktorým by mohol odšifrovať vlastné kópie diskety, predbežne sa dohodli, že si jej obsah spoločne pozrú. Pokiaľ bude mať Mečiar obsah diskety k dispozícii a zákon mu to nebude zakazovať, zverejní ho. Proti medializácii obsahu diskety nie je ani predseda vlády. Obidvaja politici sa zhodli na tom, že dôveryhodnosť dát je možné overovať na základe písomností, ktoré po krachu nebankových subjektov zhabala polícia.
"Ja s tým návrhom momentálne nie som oboznámený, ale naozaj neviem, za čo by sa mali Slováci ospravedlňovať Maďarom," reagoval premiér na iniciatívu SMK predložiť text vyhlásenia, ktorým by sa mal maďarský a slovenský parlament ospravedlniť za historické krivdy. "Je to naivná predstava Pála Csákyho," dodal Fico. Rovnakého názoru sú aj ostatní opoziční lídri, podľa Jána Slotu by bolo dokonca vhodné, ak by sa maďarský parlament jednostranne ospravedlnil Slovákom. "My skôr čakáme, že v tejto (maďarskej) menšine tento proces denacifikácie, ktorý nastal v celej Európe po roku 1945, konečne naštartuje, lebo už je po vojne veľmi veľa rokov a tam ako keby to ešte doteraz, po šesťdesiatich rokoch neprišlo," povedal Vladimír Mečiar. Dodal, že ospravedlnenie za dôsledky Benešových dekrétov by bolo aj ospravedlnením prisluhovačom fašizmu, ktorí boli deportáciou potrestaní oprávnene.
"Každá strana, ktorá tvorí koalíciu, má svoju vlastnú mediálnu politiku. Ale na mediálnej scéne sa udiali veci, pri ktorých sme nemohli byť ticho," odpovedal premiér na otázku, ako hodnotí kritiku svojich koaličných partnerov zameranú na jeho vyhlásenia na adresu novinárov.