Bratislava. Firmy by v budúcnosti mohli čeliť trestnoprávnej zodpovednosti, sudcovia by mali v niektorých prípadoch možnosť ukladať nižšie tresty a zároveň takzvaná zásada trikrát a dosť by sa mala obmedziť. Samotné trestné sadzby sa však meniť nebudú. Počíta s tým novela Trestného zákona, ktorú predložilo ministerstvo spravodlivosti do pripomienkového konania.
Návrh na zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb obhajuje ministerstvo medzinárodnými záväzkami. Ak normu schváli vláda i parlament, súdy tak budú môcť firme zhabať majetok podľa závažnosti trestného činu od jedného milióna korún až do pol miliardy korún.
Trestnoprávnu zodpovednosť firiem chcel zaviesť aj predchodca súčasného ministra spravodlivosti Štefana Harabina Daniel Lipšic z opozičného KDH. Poslanci to však v minulom volebnom období odmietli a tak chce Lipšic svoj zámer najnovšie presadiť samostatným zákonom, ktorého návrh predložil do parlamentu. Ministerský návrh označil za nekvalitný.
Proti navrhovanému zavedeniu trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb je Slovenská advokátska komora (SAK). "Zavedením trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb sa podľa názoru SAK zavádza kolektívny trest aj pre zamestnancov právnickej osoby, ktorí nie sú zodpovední za protiprávne konanie štatutárnych orgánov. Ide o porušenie zásady 'nie dvakrát o tej istej veci'," uviedol pre ČTK tajomník komory Andrej Popovec.
Znižovať sadzby sa nebudú
Podľa jedného z pôvodných návrhov zmeny Trestného zákona, na ktorom pracovali zástupcovia ministerstva, prokuratúry či advokátov, sa mali ďalej znižovať dolné sadzby za niektoré násilné trestné činy vrátane vrážd. Ministerstvo však už skôr naznačovalo, že sadzby znižovať nebude.
Dokument predložený na pripomienkové konanie však rovnako ako v skorších verziách obsahuje zrušenie takzvanej asperačnej zásady, teda pravidla, podľa ktorého sa zvyšuje horná sadzba trestu, ak niekto spáchal viacero úmyselných trestných činov. Podľa viacerých odborníkov totiž sudcovia museli neraz ukladať neprimerane vysoké tresty aj za "bagateľné" zločiny.
Plán zrušiť asperačnú zásadu naopak kritizoval Lipšic. Ak by sa táto zásada "zostrovania" trestov zrušila, podľa neho bude možné napríklad človeka, ktorý spáchal štyri lúpeže, odsúdiť iba za jednu. Ministerstvo sa plánuje bližšie k novele vyjadriť v utorok na stretnutí s novinármi.
"Trikrát a dosť" po novom
Ministerstvo tiež navrhlo upraviť takzvanú zásadu "trikrát a dosť", podľa ktorej musel sudca uložiť výnimočný alebo doživotný trest, ak bol páchateľ tretí raz odsúdený za násilný trestný čin. V prípade lúpeže a týrania blízkej osoby sa bude musieť sudca riadiť týmto pravidlom iba ak bol skutok spáchaný závažnejším spôsobom. Pôvodne sa uvažovalo o výraznejšom obmedzení pravidla. Lipšic však tvrdí, že najmenej v polovici prípadov uloženia výnimočného trestu podľa zásady "trikrát a dosť" bola jedným zo skutkov aj lúpež. Podľa exministra a tradičného Harabinovho kritika tak ide o výrazný zásah do súčasnej normy.
S miernejšími trestami by mohli páchatelia zo súdnych siení vychádzať aj vďaka návrhu upraviť pravidlá výpočtu výšky trestov. Novela totiž podľa ministerstva upúšťa od prísne formálneho spôsobu výpočtu trestov a dáva sudcom možnosť viac využívať celú trestnú sadzbu.