Bratislava 11. septembra (TASR) - Sieť environmentálnych organizácii Ekofórum dnes upozornila na fakt, že koaličným poslancom sa stali tŕňom v oku práva verejnosti v úradných konaniach. Ich účasť na konaniach pri povoľovaní činností a pri posudzovaní vplyvov na životné prostredia, ako je napríklad ťažba zlata v Kremnici, ťažba uránu v Jahodnej alebo výstavba diaľnic ponad Považskú Bystricu, upravuje novela zákona o ochrane prírody, ktorú dnes prerokuje parlament.
Na prístup verejnosti upozorňoval vo svojich pripomienkach aj prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý zákon vrátil na opätovné prerokovanie plénu NR SR. Ako pre TASR vysvetlil hovorca Ekofóra Marcel David Zajac, rozpor spočíva v zmene postavenia občianskych združení z účastníka konania na iba tzv. zúčastnenú osobu. "Zúčastnenej osobe chýba medzinárodnou legislatívou garantované právo, aby sa úrad zaoberal jej pripomienkami a právo domáhať sa súdnou cestou účinnej nápravy pri porušení zákona," dodal.
Predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Ján Slabý pre TASR uviedol, že zmenu tohto bodu si vyžiadala pozitívna diskriminácia ochranárov v konaniach. "Túto istú úroveň prístupu mali aj osoby, ktoré nemajú osobný vzťah ku konaniu," objasnil. Domnieva sa, že prístup mimovládnych organizácií by mal upraviť Občiansky súdny poriadok.
"Koaliční poslanci sú si vedomí rozporu s medzinárodným právom. Domnievame sa, že zamedziť prístup verejnosti k spravodlivosti je ich zámerom," povedal riaditeľ Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko Rastislav Rybanič.
Právnik zo zduženia Občan a demokracia Peter Wilfling tvrdí, že novela by mohla mať dohru aj pred Európskym dvorom. V súčasnosti nedostatočný prístup verejnosti k súdu kritizuje Európska komisia v prípade Českej republiky (ČR). "Ak ČR tento rozpor neodstráni, hrozí jej súdny proces na Európskom súdnom dvore. Podobný scenár nastane aj v prípade Slovenskej republiky, ak poslanci v parlamente presadia obmedzenie práv verejnosti," zhrnul.
Ochranári predpokladajú, že cieľom novely je, aby zainteresovaná verejnosť nemala prístup k spravodlivosti, pretože úrady sa nebudú musieť ich pripomienkami zaoberať. Na túto skutočnosť už poslancov okrem nezávislých právnikov upozornila tiež Legislatívna rada vlády SR, Legislatívny odbor NR SR a Odbor legislatívy Kancelárie prezidenta SR.