Banská Bystrica 11. septembra (ČTK) -
V Krupine už napríklad skúšajú pestovať hlivu ustricovú alebo liečivého húževnatca jedlého známeho tiež ako šiitake. Okrem finančného prínosu podnikom pomáhajú huby rozložiť zvyšky dreva rýchlejšie ako vo voľnej prírode, povedal ČTK hovorca podniku Lesy SR Peter Gogola.
"Je to doplňujúca aktivita. Hlavným zdrojom príjmu bude pre lesníkov vždy predaj dreva, dôležitá je však aj diverzifikácia tržieb," povedal Gogola. Okrem krupinského lesného závodu sa venujú pestovaniu húb aj lesníci z Vojenských lesov Pliešovce alebo z lesníckeho podniku Technickej univerzity (TU) vo Zvolene.
Využitie húb v medicíne má tisícročnú tradíciu v ázijských krajinách. Napríklad v Číne ročne vypestujú desať miliónov ton húb, z toho dva milióny ton šiitake. "Som presvedčený že pestovanie týchto húb sa rýchlo rozšíri v Európe i v Amerike," dodal odborný asistent Katedry ochrany lesa a poľovníctva TU vo Zvolene Martin Pavlík. Napríklad húževnatec jedlý má vďaka obsahu liečivých látok protinádorové, antibakteriálne, antivírusové a protistresové účinky. Okrem toho upravuje krvný tlak, obsah cholesterolu a posilňuje imunitný systém.
Lesníci skúšajú pestovať huby na konároch z listnatých stromov hrúbky päť až 20 centimetrov alebo na klátoch, ktoré zostávajú po dĺžkovom skracovaní kmeňov. Nové informácie a skúsenosti by im mal priniesť projekt slovensko-čínskej spolupráce na pestovanie a využitie hlivy ustricovej. Ten v súčasnosti posudzuje Agentúra na podporu výskumu a vývoja.
rez fab