Bratislava. Americký veľvyslanec na Slovensku Rodolphe Vallee verí, že Slovensko splní desaťpercentný limit zamietnutých žiadostí o americké víza, čo je jednou z podmienok na vstup do bezvízového programu. Vallee to dnes povedal po rokovaní zástupcov amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť so slovenským ministerstvom zahraničných vecí.
Krajiny strednej a východnej Európy sa k bezvízovému režimu priblížili po zmene pravidiel na vstup do bezvízového programu, ktorú odsúhlasil kongres a prezident George Bush. Okrem splnenia viacerých bezpečnostných kritérií však podiel odmietnutých žiadostí nesmie presiahnuť desať percent, čo vo viacerých štátoch vzbudilo obavy. Takýto limit totiž podľa skorších informácií z východoeurópskych štátov EÚ spĺňalo len Česko a Estónsko.
Vallee však zdôraznil, že Slovensko sa už v období od vlaňajšieho októbra až do tohtoročného prvého septembrového týždňa k hranici priblížilo, keď zamietnuté žiadosti tvorili približne 12 percent zo všetkých. "Neviem, koľko to bude na budúci rok. Ale v prvom rade som optimista," povedal novinárom Vallee. Dodal, že podiel klesá dlhodobo. Pred štyrmi až piatimi rokmi sa podľa neho dokonca pohyboval okolo tridsiatich percent. Práve takzvaný fiškálny rok od 1. októbra tohto roku do 30. septembra 2008 by mal byť podľa veľvyslanca rozhodujúci.
Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Diana Štrofová dnes pripomenula obavu Slovenska, aby žiadosti o víza boli posudzované objektívne. "Z nášho pohľadu samozrejme ešte je tu istá rezerva, ale zo strany Spojených štátov vidíme veľkú vôľu, aby ten proces bol čo najtransparentnejší," poznamenala.
Vallee nechcel hodnotiť, ako je Slovensko pripravené splniť požiadavky v bezpečnostnej oblasti, medzi ktoré patrí napríklad výmena informácií o cestujúcich, cestovných dokladoch či zabezpečenie pasov biometrickými prvkami. Zástupcovia amerického ministerstva však podľa veľvyslanca ocenili pokrok vo viacerých oblastiach.
Termín, kedy by Slováci mohli cestovať do Spojených štátov bez víz, nie je stále známy. "Nehovorili sme o konkrétnom termíne," povedala Štrofová, podľa ktorej sa však Slovensko snažilo zistiť približný časový harmonogram vstupu do programu.
Do amerického bezvízového programu je zaradených 27 krajín. Medzi novými členskými štátmi EÚ sa medzi ne dostalo len Slovinsko. Ďalšou krajinou, ktorá by na zoznam mohla pribudnúť, je Grécko. To dnes americké ministerstvá zahraničia a vnútornej bezpečnosti nominovali ako prvého kandidáta, ktorý by sa mohol pripojiť k programu podľa nového zákona.
Pred zmenou zákona Spojené štáty vyžadovali, aby podiel odmietnutých žiadostí bol nižší ako tri percentá, k čomu sa východoeurópske krajiny okrem Slovinska nepribližovali.