Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) nemá zo zákona právomoc zaoberať sa konaním novinárov - jednotlivcov, "a to ani z hľadiska dodržiavania zásad novinárskej etiky," uvádza sa v dnešnom oficiálnom vyjadrení RVR k uzneseniu vlády zo 4. septembra, o ktorom agentúru SITA informoval riaditeľ kancelárie rady Ľuboš Kukliš.
Kabinet sa obrátil na RVR a Tlačovú radu SR so žiadosťou, aby zaujali stanovisko k podozreniam z porušenia novinárskej etiky v prípadoch poskytovania neoprávnených peňažných a nepeňažných výhod novinárom súkromnými obchodnými spoločnosťami pôsobiacimi v oblastiach rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Vláda tiež chcela vyjadrenie k zásahom novinárov do súkromia ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej. Licenčná rada nemá informácie o tom, že by v rozhlasovom alebo televíznom vysielaní boli prezentované informácie, ktoré uvádza vláda vo svojom vyhlásení.
Rada: Neprináleží nám hodnotiť novinárov z etického hľadiska
RVR v odpovedi na žiadosť vlády pripomína, že je pri svojej práci viazaná zákonom o vysielaní a retransmisii pod ktorý novinár ako fyzická osoba nespadá. Zákon sa vzťahuje na vysielateľov zriadených zákonom - STV a SRo, vysielateľov na základe licencie a prevádzkovateľov retransmisie.
"Rade neprináleží hodnotiť novinárov z profesionálneho či etického hľadiska, respektíve vyvodiť voči nim zodpovednosť vo veciach súvisiacich s údajným klientelizmom alebo s údajným zásahom do domovej slobody ministerky práce, sociálnych veci a rodiny," uvádza sa ďalej v stanovisku RVR. Rada posudzuje výhradne informácie, ktoré boli odvysielané v programe vysielateľov.
Ubezpečuje vládu, že "veľmi dôsledne dbá" na dodržiavanie objektívnosti spravodajstva, povinnosti poskytovať všestranné informácie a zabezpečiť názorovú pluralitu vo vysielaní. Svedčí o tom aj množstvo sankcií, dodáva v oficiálnej odpovedi RVR. Rada dostala od vlády žiadosť o zaujatie stanoviska 6. septembra.
Ako pre agentúru SITA uviedol tajomník Tlačovej rady SR Ferdinand Tisovič, ak sa na radu vláda obráti, budú sa jej podnetom prednostne zaoberať. Reagoval tak na vyjadrenie premiéra Roberta Fica o tom, že jeho kabinet nechápe, prečo Tlačová rada SR a RVR nereagovali na pobyt novinárov v rakúskych Alpách na pozvanie súkromnej spoločnosti.
Vládu znepokojil Tomanovej pes
Vláda je veľmi znepokojená, že v čase prípravy návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení sa objavili podozrenia z hrubého porušenia zásad novinárskej etiky, v utorok 4. septembra to pred parlamentným plénom uviedol premiér Robert Fico.
"Ide predovšetkým o prípady poskytovania neoprávnených peňažných a nepeňažných výhod novinárom súkromnými obchodnými spoločnosťami pôsobiacimi v oblastiach spadajúcimi pod ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny,“ povedal v Národnej rade SR Fico. Dodal, že jeho kabinet nechápe, prečo Tlačová rada SR a RVR nereagovali na pobyt novinárov v rakúskych Alpách na pozvanie súkromnej spoločnosti.
Kabinet 4. septembra zároveň odporučil generálnemu prokurátorovi, aby prešetril incidenty hrubo zasahujúce do domovej slobody ministerky Tomanovej, ktoré sa mali podľa Fica stať 21. a 29. augusta, keď neznámy fotograf neoprávnene vstúpil na pozemok ministerky, pričom mal byť omámený aj strážny pes. Vláda podľa svojho predsedu odmieta praktiky, ktoré škandalizujú rodinu ministerky Tomanovej.
Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila pokuty
Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) SR na dnešnom zasadnutí rozhodla o udelení sankcií niekoľkým slovenským televíziám. Dôvodom bolo porušenie zákona o vysielaní a retransmisii (ZVR).
Rada uložila pokutu 200 000 korún Slovenskej televízii za nedodržanie ochrany maloletých podľa ZVR, keď 14. marca tohto roka odvysielala program Uli Biaho.
Sankcii za nedodržanie ZVR sa nevyhne ani Televízia Markíza. Musí zaplatiť pokutu 100 000 korún rovnako za nedodržanie ochrany maloletých. K porušeniu zákona došlo v programe Big Brother - súboj, ktorý Markíza odvysielala 1. novembra 2005. O tejto sankcii sa rozhodlo po tom, čo záležitosť prejednal aj Najvyšší súd SR.
Rada rozhodla o udelení pokuty 100 000 korún aj pre spoločnosť MAC TV za nedodržanie ochrany maloletých v programe Deuce Bigalow: Dobrý striptér. Program bol odvysielaný 3. februára tohto roka.
Rada začala voči spoločnosti MAC TV aj päť správnych konaní vo veci možného porušenia ZVR. Rada sa domnieva, že nebola dodržaná objektivita spravodajstva v piatich príspevkoch programu Noviny v období od 25. do 29. júna tohto roka.
Autor: mš

Beata
Balogová
