Bratislava. Opätovné zriadenie okresných súdov, ktoré boli s účinnosťou od 1. januára 2005 v rámci optimalizácie súdnej sústavy zlúčené s inými okresnými súdmi a zanikli, je cieľom vládnej novely zákona o sídlach a obvodoch súdov, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania. Ide o okresné súdy v Malackách, Pezinku, Piešťanoch, Skalici, Bánovciach nad Bebravou, Novom Meste nad Váhom a Námestove.
Podľa predkladateľa, rezortu spravodlivosti, je cieľom vytvoriť všetky predpoklady a podmienky pre efektívne fungovanie súdnictva v Slovenskej republike a zabezpečiť ústavou garantované práva na prejednanie veci bez zbytočných prieťahov a práva na súdnu a inú právnu ochranu.
Súdy vybavia viac vecí, než na ne príde
Poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) poukázala na to, že súdy, ktoré navrhuje rezort obnoviť, budú riešiť zhruba päť percent prípadov, ktoré súdy na Slovensku riešia.
„Nespochybňujem, že v justícii je ešte stále veľa čo robiť. Nespochybňujem, že najväčší problém v justícii je stále rýchlosť konania,“ povedala. Na druhej strane podľa nej od roku 2004 súdy každoročne vybavia viac vecí, než na ne príde. „To znamená, že kapacita ako taká postačuje,“ uviedla.
Miššík: Nie je jasné, odkiaľ budú na to peniaze
Proti obnoveniu siedmich súdov vystúpil aj poslanec Peter Miššík (SDKÚ-DS). Podľa neho týmto krokom vládna koalícia iba prehĺbi nerovnomernú zaťaženosť jednotlivých sudcov.
„Ak si pán minister a celá vládna koalícia myslia, že celá optimalizácia súdov v roku 2004 bola zlá a poškodila občanov, výkon súdnictva, rýchlosť konania a ďalšie dôležité veci pre výkon súdnej moci, prečo túto reformu nezrušia ako celok a neobnovia všetky súdy, ktoré boli zlúčené,“ opýtal sa. Kritizoval, že doposiaľ nie je jasné, kde rezort spravodlivosti zoberie peniaze potrebné už v tomto roku. „To je jedna z absurdít, ktoré tento návrh zákona sprevádzajú,“ dodal.
Niektoré zo zrušených súdov boli majstrami v prieťahoch v súdnom konaní, doplnil ho Gábor Gál (SMK). Zaujímalo ho tiež, prečo sa zo všetkých súdov neobnovujú akurát tie, ktoré ležia na národnostne zmiešanom území.
Spoločenská požiadavka z regiónov na obnovenie niektorých súdov pretrváva už od obdobia optimalizácie, oponoval mu Anton Bobrík zo Smeru-SD. Pripomenul, že sa neobnovujú žiadne minisúdy, ale súdy v okresných mestách.
Harabin: Nerobili sa reformy, ale deformy
„Nejde o odborný návrh, ale o politické riešenie a bude ešte pritom veselo,“ povedal poslanec Daniel Lipšic (KDH). To, že ide o politické riešenie podľa neho dokazuje skutočnosť, že s ním nesúhlasia dve vrcholné justičné inštitúcie - Najvyšší súd SR a Generálna prokuratúra SR.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin v reakcii povedal, že ako sudcu ho k predloženiu návrhu viedli vyslovene odborno-profesionálne dôvody. Zdôraznil, že práve v čase, keď sa rušili niektoré okresné súdy, bol silný politický tlak a preto sa optimalizácia súdnej sústavy podľa neho skončila úplným fiaskom. Podľa neho spôsob, akým sa viedla justícia počas predchádzajúcich vlád, ju dostal do katastrofy. „Nerobili sa reformy, ale deformy,“ dodal.
Cieľom optimalizácie mala byť najmä snaha zriadiť väčšie okresné súdy s vyšším počtom sudcov v záujme umožnenia ich špecializácie. Podľa zistení rezortu spravodlivosti však táto organizačná zmena znevýhodnila občanov dotknutých okresov tým, že im sťažila uplatňovanie niektorých základných práv, ktoré sú garantované Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi.
Náklady na zriadenie okresných súdov sa v tomto roku odhadujú na 9,5 milióna korún, ktoré by sa mali využiť na sprevádzkovanie počítačových sietí, sťahovanie archívov či kancelárskeho zariadenia. Harabin sa v tejto súvislosti obrátil na ministra financií Jána Počiatka s požiadavkou na pridelenie rozpočtových prostriedkov v objeme 23,499 milióna korún, z ktorých vyše deväť miliónov by malo ísť rezortu spravodlivosti a takmer 14 miliónov Generálnej prokuratúre SR. Do roku 2010 náklady na činnosť siedmich súdov dosiahnu 268,3 miliónov Sk, náklady na nové okresné prokuratúry by do roku 2010 mali predstavovať 28,5 milióna Sk.
Autor: mš

Beata
Balogová
