Bratislava 13. apríla (TASR) - Návrh Európskej komisie (EK) obmedziť voľný pohyb pracovných síl z kandidátskych krajín v únii po jej rozšírení na maximálne sedemročné prechodné obdobie reaguje predovšetkým na citlivosť trhu práce v Nemecku a Rakúsku. Podľa hlavného vyjednávača SR s EÚ Jána Figeľa však ide najmä o problém politický a nie ekonomický. Ako v tejto súvislosti uviedol, nielenže pracovné trhy v Nemecku a Rakúsku v niektorých oblastiach potrebujú posilniť, ale na strane kandidátskych štátov neexistuje taká silná pracovná migrácia, ktorá by bola hrozbou pre národné ekonomiky EÚ.
"Otvorenosť ekonomík a pracovných trhov ako ich dôležitých súčastí je najlepšou odpoveďou na ekonomický rozvoj členských i kandidátskych štátov EÚ a na celkový proces európskej integrácie," konštatoval pre TASR. Z pohľadu SR nemá prechodné obdobie v kapitole slobodného pohybu osôb ekonomické opodstatnenie. Napriek tomu stredajší návrh EK s pružným maximálne sedemročným prechodným obdobím pre slobodu pohybu pracovníkov považuje Figeľ za primeraný základ pre diskusiu. Oficiálnu pozíciu EÚ v tejto veci však ešte musia schváliť členské štáty.
Za dôležité považuje Figeľ vytvárať už v súčasnosti podmienky pre otváranie pracovných trhov v členských štátoch EÚ cez bilaterálne dohody o zamestnávaní. Slovensko má takúto dohodu s Nemeckom, v štádiu rozpracovania je dohoda s Rakúskom. Úsilím SR je podpísanie dohôd aj s Talianskom, Španielskom a ďalšími krajinami.
"Najbližšie roky do vstupu do únie by mali priniesť postupné zbližovanie nielen legislatívy, ale aj ekonomických a pracovných podmienok tak, aby sa téma slobodný pohyb osôb odpolitizovala, a aby sa znižovala citlivosť pracovnej migrácie pri rozhodovaní o rozšírení únie," povedal.
Ako ďalej uviedol, už dnes na základe asociačnej dohody môžu právnické a fyzické osoby zo Slovenska podnikať a poskytovať služby v priestore EÚ. "To, čo však chýba k základnej ekonomickej slobode, je možnosť zamestnávania sa. Až vstup do únie vytvára priestor pre takúto slobodu".
Sloboda pohybu pracovných síl poskytuje občanom únie možnosť zamestnania sa v ktorejkoľvek členskej krajine EÚ za rovnakých pracovných a sociálnych podmienok. Popri slobode služieb, tovarov a kapitálu je jednou zo štyroch základných slobôd, ktoré vytvárajú spoločný trh únie.