Bratislava 12. septembra (TASR) - Zdravotné poisťovne zrejme prídu o takmer jedenásť miliónov korún zo svojich zdrojov. Na základe návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorou sa dnes bude vláda zaoberať, by totiž poistenci štátu od budúceho roka nemali platiť zdravotné poistné z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Návrh ráta aj s tým, že ročné zúčtovanie zdravotného poistenia by sa nemalo podávať v prípade, ak preplatok či nedoplatok nedosiahne sto korún. Takýto krok by poisťovniam ušetril dva milióny korún.
Na programe zasadnutia kabinetu bude aj Informácia o transpozičnom deficite a harmonograme jeho odstránenia, podľa ktorej Slovensko ešte stále netransponovalo do svojho vnútroštátneho poriadku 11 európskych smerníc napriek tomu, že lehota na ich zavedenie už uplynula. Zo strany Európskej únie tak našej krajine hrozia sankcie od 24 miliónov až po takmer pol miliardy korún.
Vláda sa bude zaoberať aj novelou zákona o azyle, podľa ktorej cudzinci s doplnkovou ochranou ubytovaní v zariadení Ministerstva vnútra (MV) SR budú povinní informovať rezort o každom svojom príjme. Rovnako budú musieť uhrádzať výdavky spojené s pobytom v ubytovacom zariadení MV, ak ich príjem dosahuje najmenej 60 percent životného minima. V súčasnosti je podmienkou príjem vo výške životného minima.
Na programe schôdze je tiež Koncepcia vyučovania cudzích jazykov v základných a stredných školách, na základe ktorej sa zavádza povinná výučba dvoch cudzích jazykov aj v stredných odborných školách a učilištiach a stanovujú stupne vzdelanosti, ktorú študenti jednotlivých ročníkov a typov škôl budú musieť splniť.
Vláda sa bude zaoberať i Medzinárodným dohovorom o ochrane všetkých osôb pred nedobrovoľným zmiznutím, ktorého hlavným cieľom je posilnenie medzinárodnej spolupráce medzi štátmi pri vypracúvaní a prijímaní účinných opatrení na predchádzanie a trestanie zločinu nedobrovoľného zmiznutia.
Na programe je aj Návrh zabezpečenia prípravy a účasti výprav SR na Hrách XXIX. olympiády a XIII. paraolympijských hrách v Pekingu 2008, ktorý počíta s výdavkami na prípravu, kvalifikáciu a účasť na Olympijských hrách vo výške 117 800 000 korún. Vláda by mala tiež odsúhlasiť účasť slovenskej delegácie na devätnástom stretnutí strán Montrealského protokolu o látkach, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu. Delegáciu má viesť slovenský veľvyslanec v Kanade Stanislav Opiela. Vláda sa bude zaoberať aj návrhom dlhodobého zámeru štátnej vednej a technickej politiky do roku 2015, ktorý ráta so zvýšením záujmu mladých ľudí pracovať vo výskume a vývoji.