BRATISLAVA 12. septembra (SITA) - Systém zberu veľkorozmerného a drobného stavebného odpadu z domácností v Bratislave čaká od pondelka zmena. Princíp nového systému spočíva v prideľovaní veľkokapacitných kontajnerov jednotlivým mestským častiam na základe počtu obyvateľov evidovaných v danej časti mesta. "Každá mestská časť si pritom určí miesto, kde bude zriadený zberný dvor. Bude taktiež na nej, či sa kontajnery umiestnia na jedno miesto, alebo rozvezú do viacerých lokalít mestskej časti. Spoločnosť OLO však bude aj naďalej likvidovať tento odpad," povedal dnes na tlačovej besede riaditeľ OLO, a.s. Valentín Mikuš. Nový systém by mal nahradiť aj jesenné upratovanie, pri mestských častiach s nízkym počtom obyvateľov sa uvažuje o individuálnom riešení zberu odpadu. "Nový systém ale bude platiť iba do konca tohto roka. Uvidíme, ako sa osvedčí v jednotlivých mestských častiach, podľa toho podniknú kompetentní patričné kroky," uviedla pre agentúru SITA vedúca oddelenia životného prostredia magistrátu Zuzana Hudecová. Podľa nej by zmeny nemali v nijakom prípade ohroziť separovaný odpad.
Veľkokapacitné kontajnery vo veľkých bratislavských mestských častiach budú pristavované priebežne v rámci navrhovaného harmonogramu, ktorý je súčasťou zmluvy medzi spoločnosťou OLO a danou mestskou časťou. Petržalke bude pridelených 135 kontajnerov, Dúbravka, Staré Mesto a Nové Mesto dostanú po 45 kontajnerov, v Karlovej Vsi bude 38 kontajnerov, v Rači 30 kontajnerov, Devínska Nová Ves bude mať 23 a Vrakuňa 22 kontajnerov. Do druhej skupiny patrí Ružinov, Podunajské Biskupice, Jarovce, Rusovce a Čunovo. Ide o mestské časti so zbernými dvormi, z ktorých OLO vyváža veľkorozmerný a drobný stavebný odpad priebežne podľa požiadaviek prevádzkovateľov. Týmto bratislavským častiam veľkokapacitné kontajnery prideľované nebudú. Tretiu skupinu tvoria mestské časti bez zberných dvorov a s nízkym počtom obyvateľov - Vajnory, Lamač, Devín a Záhorská Bystrica. V prípade týchto mestských častí sa bude jesenné upratovanie riešiť individuálne na základe dohody. Uvažuje sa o ponechaní upratovania bez zmeny alebo o pristavovaní veľkokapacitných kontajnerov do počtu 15 kusov. Mestská polícia (MP) zároveň vyzýva občanov k väčšej aktivite pri nahlasovaní porušovateľov zákona či tvorcov "čiernych skládok". Podľa náčelníčky MP Zuzany Zajacovej má polícia napríklad skúsenosti s obyvateľmi ulíc Bazovského či Saratovská, ktorí vyhadzovali z okna nepotrebné kreslá či stoličky.
Spoločnosť OLO zaviedla odvoz veľkorozmerného a objemného odpadu v roku 2005. Každý bratislavský obvod mal pritom určený presný termín na odovzdanie takéhoto odpadu. Podľa Mikuša sa ale tento systém časom "zvrhol" a občania prestali postupne dodržiavať schválené termíny. Slovenská inšpekcia životného prostredia po kontrole zameranej na nakladanie s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom napadla systém riešenie odpadov spoločnosťou OLO a vyzvala mesto, aby uskutočnilo patričné opatrenia.