Podľa nariadenia hlavného mesta Bratislava však nie je možné prideliť byt osobám, ktoré už byt majú, hoci aj ako nájomníci, informovala hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová.
Bývalí vlastníci si uplatnili reštitučný nárok na 270 domov v mestskej časti Staré Mesto, ostalo v nich v správe samosprávy 2390 bytov, informovala dnes TASR staromestská hovorkyňa Kopřivová. Mestská časť má vyše 500 žiadateľov o byt, ktorí nemajú nijakú strechu nad hlavou.
Situáciu nájomníkov v reštituovaných domoch má vyriešiť zákon, ktorý ustanovuje postupy v prípadoch ukončovania nájomných vzťahov v niektorých nájmoch, povedal hovorca Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR SR) Miroslav Bátovský. Dodal, že ministerstvo uviedlo do života nástroje na výstavbu obecného nájomného bytového fondu, ale je na samospráve, či ich využije.
Záujmy obyvateľov z 250 bytov v reštituovaných domoch zastupuje občianske združenie (OZ) Právo Staromešťanov na bývanie. Jeho predseda Kristián Straka povedal, že ani jeden člen združenia nedostal náhradné bývanie. Združenie očakáva, že vláda do konca tohto roka oznámi riešenie ich situácie. OZ žiada návrh zákona z MVRR SR stiahnuť a prepracovať.
Mesto Bratislava so sklamaním prijalo návrh zákona, v ktorom sa celá povinnosť na bytovú náhradu prenáša na obec, reagovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová. Mesto z vlastnej iniciatívy má zoznam 43 záujemcov o byt z reštituovaných domov, prevažne zo Starého Mesta. Odporúča im, aby sa obrátili na túto mestskú časť, ktorá je povinná konať v zmysle štatútu mesta. Nie je v možnostiach hlavného mesta vyriešiť v krátkom čase celoplošne všetkých záujemcov, dodala Chudinová. Mesto eviduje žiadateľov a v prípade možností sa bude každou žiadosťou zaoberať.