Bratislava. Opätovná žiadosť o azyl už nebude brániť Slovensku vydať cudzinca späť do jeho krajiny. Po dnešnom rokovaní vlády to povedal minister spravodlivosti Štefan Harabin.
"Preto som tlačil na túto právnu úpravu, aby sa Slovensko nestalo rajom pre teroristov, pretože práve opakovaná žiadosť o poskytnutie azylu, keď bola predchádzajúca právoplatne zamietnutá, blokovala vydávacie konanie," vysvetlil Harabin. Podľa neho sa tak medzi teroristami v Európe rozšírilo, že na Slovensku majú zelenú. "Dnes sme tomu dali jasnú bodku," prízvukoval.
Vládou schválená novela zákona o azyle podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka v žiadnom prípade nesúvisí so sprísňovaním alebo s uvoľňovaním azylovej politiky, "ide len o procedurálne veci".
Novela podľa ministerstva vnútra zjednocuje slovenskú legislatívu s právom Európskej únie. Pribudnú v nej dôvody, keď ministerstvo bude môcť zamietnuť žiadosť o azyl uchádzačom, ktorí nespĺňajú na to podmienky. Podľa Aleny Koišovej z tlačového oddelenia ministerstva sa to bude vzťahovať napríklad na špekulantov, ktorým na Slovensku skončilo pracovné povolenie, a namiesto toho, aby si vybavovali nové, požiadajú o azyl. Dôvodom na odmietnutie žiadosti bude napríklad aj to, ak sa cudzinec nepodrobí odňatiu odtlačkov prstov, či predstavuje nebezpečenstvo pre bezpečnosť krajiny alebo spoločnosť.
Cudzincom s doplnkovou ochranou, ktorým hrozí v ich domovskej krajine napríklad trest smrti, by malo zas pribudnúť viac povinností. Ministerstvo budú musieť informovať o každom svojom príjme.
Na Slovensko prúdia utečenci najmä z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, ale aj z Blízkeho východu a Ázie. Väčšina z nich mieri ďalej do krajín západnej Európy. Bratislavská kancelária Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov v minulosti už viackrát kritizovala Slovensko za príliš prísnu azylovú politiku. Podľa UNHCR patrí Slovensko medzi krajiny s najmenším počtom udelených azylov v Európe. Vlani udelila krajina azyl len ôsmim ľudom z celkových 2871 žiadateľov.
Autor: mš

Beata
Balogová
