BANSKÁ BYSTRICA 12. septembra (SITA) - Na otvorení Kollárovej záhrady v Banskej Štiavnici, ktorú študenti a učitelia tamojšej Strednej lesníckej školy upravili na zaujímavé arborétum, dnes nadácia Ekopolis spolu s firmou Slovnaft vyhlásila druhý ročník grantového programu Zelené oázy. Projekt rekonštrukcie Kollárovej záhrady je jedným z 19, ktoré získali finančnú podporu v pilotnom ročníku Zelených oáz.
Záhrada patrí k domu, v ktorom žil a tvoril národný umelec, akademický maliar Jozef Kollár. Dom v rokoch 2003 až 2005 zrekonštruovala Stredná lesnícka škola, záhrada však zostávala stále spustnutá, zarastená kríkmi. Študenti a učitelia sa preto rozhodli upraviť ju na arborétum domácich druhov drevín. Pre svoj zámer získali finančnú podporu z grantového programu Zelené oázy a na jar tohto roku sa pustili do práce.
Okolie Kollárovho domu vyčistili a v záhrade ponechali väčšinu ovocných stromov. Okrem nich tam vysadili viac ako 50 druhov domácich drevín, ktoré sú svojím vzrastom netypické a v prírode bežne nerastú. Jednotlivé druhy označili tabuľkami s príslušnými slovenskými aj vedeckými názvami. Upravená záhrada ponúka návštevníkom okrem poučenia aj oddych a príjemné posedenie na lavičkách.
O podporu z environmentálneho grantového programu Zelené oázy sa so svojimi projektmi na zlepšenie životného prostredia môžu uchádzať mimovládne organizácie, ale aj školy či komunálne samosprávy. Schválené projekty by sa mali uskutočniť najneskôr do šiestich mesiacov. Môže ísť o vytvorenie malých parkov, čistenie korýt vodných tokov, likvidovanie divokých skládok odpadu alebo pre školy vytváranie učební v prírode. Jedným z cieľov programu je aj aktívna osobná účasť žiadateľov na zlepšovaní prostredia. Z grantu preto možno uhradiť napríklad nákup sadeníc alebo semien rastlín, pracovné náradie a pomôcky, drobnú parkovú architektúru, ale nie dodávateľské práce.